Dobre relacje pomiędzy samorządami i bankami spółdzielczymi mają długą tradycję i mierzy się ją nie latami lecz skalą wspólnie zrealizowanych projektów, wyemitowanych obligacji i lokalnych inwestycji. Tylko SGB-Bank SA, jeden ze 176. banków tworzących Spółdzielczą Grupę Bankową, współpracuje z 220 jednostkami samorządu terytorialnego. W skali całego Zrzeszenia ta liczba jest wielokrotnie wyższa.

SGB i samorządy lokalne to partnerzy stworzeni do pomocy lokalnym społecznościom – twierdzi Mirosław Skiba, prezes Zarządu SGB-Banku SA. – Razem dbamy o rozwój „małych ojczyzn”, wspieramy inwestycje i pomagamy w bardzo wielu lokalnych przedsięwzięciach. My mamy to wpisane do naszego spółdzielczego DNA i ponad 160-letniej historii, samorządy natomiast są z natury prospołeczne i skoncentrowane na lokalności. To nas zbliża. Jesteśmy częścią lokalnej wspólnoty i razem pracujemy na rzecz jej dobrostanu.
Spółdzielcza Grupa Bankowa współpracuje z samorządami zarówno w zakresie finansowania, jak i obsługi depozytowo-transakcyjnej (na poziomie 10 mld złotych). W roku 2022 SGB udzieliła samorządom kredyty na kwotę przekraczającą 500 mln złotych, pomagając sfinansować bieżące potrzeby jednostek oraz wspierając lokalne inwestycje, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z obszaru Zielonej Transformacji.

Partnerami Banków Spółdzielczych SGB są gminy wiejskie, małe miasta, powiaty, ale także duże aglomeracje i struktury administracyjne, jak choćby miasto Gdynia czy powiat poznański. Co wyróżnia tę współpracę? Przede wszystkim – zrozumienie lokalnych potrzeb i elastyczność działania banków spółdzielczych. Katalog produktów finansowych oferowanych samorządom jest dopasowany do społecznych oczekiwań małych społeczności.

My po prostu bardzo dobrze znamy środowisko, w którym działa bank spółdzielczy i samorząd – dodaje Mirosław Skiba. – To zmienia optykę, pozwala szybciej identyfikować miejscowe potrzeby i znajdować dla nich właściwe instrumenty finansowe. Myślę, że w tym tkwi największa przewaga bankowości spółdzielczej nad konkurencją. Jesteśmy blisko, działamy na zasadzie wzajemności i szybko „ogarniamy” najtrudniejsze problemy. Tak działają banki spółdzielcze.

Istotnym rynkiem obsługiwanym przez SGB jest rynek obligacji komunalnych, na którym banki spółdzielcze obecne są od połowy lat 90. W 1996 roku pierwszą na rynku emisję obligacji przeprowadził bank spółdzielczy na rzecz gminy Mieścisko. Pomimo wielu zmian prawnych i silnej konkurencji, Spółdzielcza Grupa Bankowa nadal prowadzi kompleksową obsługę emisji, począwszy od jej gwarantowania, a skończywszy na wypłacie odsetek. W minionym roku przeprowadzono emisje dla 21 emitentów na kwotę ponad 250 mln złotych.
Rok 2023 jest dla partnerstwa SGB i Jednostek Samorządu Terytorialnego rokiem kolejnych wspólnych wyzwań i ambitnych celów. Ale partnerstwo zobowiązuje: siła rozwoju lokalnych społeczności zależy właśnie od tej współpracy. Społeczność. Bank spółdzielczy. Samorząd. Tu wszystko dobrze współgra. Dobrze dbać o siebie nawzajem.

 

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy14-15 kwietnia 2025, Sopot

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie