Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy to najważniejsze spotkanie poświęcone tematyce finansów jednostek samorządu terytorialnego. W dniach od 11 do 12 kwietnia w Sopocie do wspólnych rozmów usiądą prezydenci polskich miast, burmistrzowie, skarbnicy a także przedstawiciele administracji państwowej, środowisk naukowych i biznesu.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji „Reformy a przyszłość finansowa samorządów” wyznacza tematykę debat zaplanowanych w ramach kongresu.
– Postępujące zmiany w krajowej polityce rozwoju dotyczące w szczególności reform Polskiego Ładu, dochodów własnych samorządów, finansowania oświaty, opieki zdrowotnej czy europejskiego systemu EU ETS istotnie wpływają na samodzielność i zdolność samorządów do projektowania gospodarki finansowej. Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy będzie okazją do merytorycznej dyskusji i wypracowania wspólnych rekomendacji dla strony rządowej i samorządowej – mówi Maciej H. Grabowski, Prezes Zarządu Centrum Myśli Strategicznych, współorganizatora wydarzenia.
Dla lokalnych liderów najważniejsza w kreowaniu rozwoju wsi, gmin, miast i miasteczek, powiatów czy regionów pozostaje przewidywalność i możliwość długoletniego planowania gospodarki finansowej. Wspomniane reformy, otoczenie makroekonomiczne oraz silny wzrost wydatków bieżących, wymagają szczegółowej analizy i wypracowania modeli współpracy na rzecz stabilności finansów samorządowych. Mówcy i eksperci Samorządowego Kongresu Finansowego zidentyfikują gospodarcze konsekwencje dla samorządów wynikające z podejmowanych przez rząd reform, zmian systemowych, trendów rozwoju czy możliwości krajowych i europejskich programów finansowych.
W debacie „Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu i bieżącej sytuacji rynkowej” weźmie udział m.in. Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, który wygłosi także wystąpienie wprowadzające pt. „Finanse samorządu terytorialnego w warunkach Polskiego Ładu”. W programie znajduje się także wystąpienie „Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości” Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Pełnomocnik Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach 2022 r.
Ścieżki tematyczne dla wsi i miasteczek
– Samorządy są dziś w bardzo trudnej sytuacji, nie tylko finansowej. Z jednej strony, czując się odpowiedzialnymi za swoich mieszkańców, chcą zrobić wszystko, aby zapewnić im jak najwyższą jakość życia. Z drugiej natomiast – zmuszone są bronić swojej niezależności w obliczu działań rządzących. I tu szczególnego wsparcia wymagają zwłaszcza mniejsze samorządy, wspólnoty lokalne na poziomie miasteczek czy wsi. Wierzę, że działając wspólnie, możemy uczyć się od siebie nawzajem i wypracować rozwiązania na lepsze jutro – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.
Obszary wiejskie w Polsce to ponad 94% terytorium, zamieszkiwanego przez prawie połowę naszej populacji – dlatego eksperci skupią uwagę na wyzwaniach i problemach polskich wsi i miasteczek oraz problematyce rozwoju obszarów wiejskich z uwzględnieniem problemów gmin z terenami objętymi programem Natura 2000 czy parkami narodowymi. Program kongresu opracowywany jest na podstawie sondażu, w którym samorządowcy wskazali zagadnienia szczególne istotne w perspektywie trzech lat.
Druga edycja Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego odbędzie się w dniach od 11 do 12 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie.