Nowe osiedla w szybszym tempie? Technologia prefabrykowana Pekabex zwiększa tempo inwestycji mieszkaniowych

Dzięki technologii prefabrykacji branża budowlana zyskuje możliwość dostarczania wysokiej jakości mieszkań w krótszym czasie. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym, zarówno w sektorze deweloperskim, jak i komunalnym oraz socjalnym. Doskonale odpowiada na potrzeby szybko rosnącego rynku mieszkań socjalnych, na wynajem i akademików.

„Prefabrykacja to przyszłość budownictwa mieszkaniowego – pozwala na szybszą i bardziej efektywną realizację inwestycji. Dzięki produkcji gotowych elementów w nowoczesnych fabrykach oraz optymalnemu planowaniu, prace na budowie przebiegają sprawniej, co skraca czas realizacji” – mówi Robert Jędrzejowski, Prezes Zarządu Pekabex S.A., największego producenta prefabrykowanych elementów żelbetowych. Firma Pekabex jest właścicielem sześciu fabryk produkujących elementy konstrukcji prefabrykowanych oraz dodatkowo realizuje projekty w formule Generalnego Wykonawstwa wykorzystując potencjał swojej technologii.

Szybka budowa przekłada się na skrócenie czasu realizacji inwestycji

Powtarzalność rozwiązań w technologii prefabrykowanej zapewnia kontrolowaną jakość i stabilność rozwiązań technicznych. Dla inwestora oznacza to pewność co do jakości wykonania, bez obaw o ewentualne niedociągnięcia. Tego typu budownictwo coraz chętniej wybierają samorządy – przy budowie mieszkań socjalnych, komunalnych, w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego, czy Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Korzystają z niego także firmy z sektora PRS (Private Rented Sector), czyli rynku najmu długoterminowego, oraz prywatni inwestorzy budujący akademiki.

Przykładami takich realizacji są projekty mieszkaniowe realizowane przez Pekabex Bet S.A. jako Generalny Wykonawca, m.in. dla TBS Katowice, MBM Włocławek, MDR Sianów czy MDR Toruń. Szczególnie interesujący jest projekt w Toruniu, który początkowo zakładał budowę w technologii tradycyjnej. Jednak po wprowadzeniu technologii prefabrykowanej i po konieczności zmiany dokumentacji, inwestor zrealizował projekt niemal pół roku przed terminem.

Elementy z fabryki, montowane na budowie

Dzięki wytwarzaniu gotowych elementów w kontrolowanych warunkach fabrycznych i po dostarczeniu na placu budowy można było w zaledwie 7 dni wykonywać kolejne kondygnacje. Zakres prefabrykacji obejmował ściany, płyty stropowe, słupy, schody, balkony, a także całe konstrukcje dachowe, co znacznie ograniczyło prace do wykonania na budowie, skróciło czas realizacji. Dzięki nowoczesnym procesom produkcji w fabrykach, budowa wymagała znacznie mniejszej liczby pracowników niż w tradycyjnej technologii. Co więcej, rozwiązanie to pozwoliło na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań (PUM), co jest istotnym atutem tej technologii.

Zwiększony PUM dzięki nowoczesnej technologii prefabrykowanej

Odnosząc się do kolejnego przykładu realizowanego w Poznaniu dla Prywatnego Funduszu Inwestycyjnego, zastosowanie tej technologii pozwoliło na zwiększenie PUM średnio o 5% w porównaniu do technologii tradycyjnej, przy zachowaniu tych samych kosztów budowy. To oznacza, że w przypadku inwestycji obejmującej 100 mieszkań, można uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową równą pięciu nowym mieszkaniom. Gdyby połowa mieszkań była budowana w technologii prefabrykowanej, jak podaje GUS, rynek mógłby co roku zyskać dodatkowe pięć tysięcy mieszkań.

Prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza w sektorze socjalnym, komunalnym i wynajmu, to zdecydowanie technologia przyszłości. Korzyści techniczne, bezpieczeństwo, jakość oraz aspekty ekonomiczne, takie jak krótszy czas realizacji i większa powierzchnia użytkowa, będą kluczowe. Technologia prefabrykacji w systemie Pekabex doskonale odpowiada na potrzeby rynku,
uwzględniając jednocześnie obowiązki wynikające z ustawy schronowej. Dotyczy to nie tylko organów administracji publicznej, ale również sektora prywatnego, w tym deweloperów, którzy będą współodpowiedzialni za tworzenie infrastruktury kryzysowej, w tym budowli ochronnych i miejsc doraźnego schronienia.

***

Gospodarze: Miasto Sopot, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Myśli Strategicznych, Grupa MTP

Partnerzy Samorządowi: Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP

Partner Generalny: PLAY

Partnerzy: Agencja Rozwoju Pomorza, Bank Gospodarstwa Krajowego, Comarch, Eko-Pak, Emka, InPost Green City, ORLEN, ORLEN TERMIKA, Polski Fundusz Rozwoju, T-Mobile

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy14-15 kwietnia 2025, Sopot

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie