Trzecia edycja forum jest szczególnie ważna ze względu na planowane na jesień wybory parlamentarne. Wydarzenie realizowane w ramach inicjatywy Local Trends ma być okazją do dyskusji ponad podziałami oraz wskazania największych wyzwań, z którymi mierzą się miasta, gminy i województwa.
– Bardzo liczymy na to, że samorządowe postulaty, pomysły, problemy i wyzwania znajda nowych adresatów i to będzie motywem przewodnim Europejskiego Forum Samorządowego – mówi Tomasz, Fijołek, Dyrektor Zarządzający Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
5 czerwca w Sopocie, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, odbyło się posiedzenie Rady Programowej Local Trends, w skład której wchodzi kilkudziesięciu ekspertów reprezentujących samorządy, biznes i naukę. Uczestnicy wypracowali listę obszarów tematycznych, które wymagają szerokiej dyskusji i powinny znaleźć się w programie poznańskiego forum.
Poruszone zostaną kwestie związane z rozwojem infrastruktury biogazowni, efektywnością energetyczną w sektorze publicznym oraz zazielenianiem inwestycji samorządowych. Jako bardzo istotne zagadnienia wskazano także finansowanie oświaty, zarządzanie danymi czy reformę kategoryzacji gmin.
W ramach Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego odbędzie się także Forum Rozwoju Miast. – Poruszymy w tym roku temat dobrostanu, w odniesieniu do pojedynczego człowieka, ale również do miasta, w którym dobrze się żyje, w którym chce się spełniać swoje marzenia i aspiracje. Będziemy pokazywać inspirujące przykłady z Polski i zagranicy – zaznacza Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.
– Local Trends to bardzo ważna inicjatywa, a to jak jest potrzebna – najlepiej obrazuje wysoka frekwencja. Zachęcam do udziału szczególnie przedstawicieli biznesu. Europejskie Forum Samorządowe to doskonała okazja do zaprezentowania technologii, które mogą poprawić jakość życia w miastach i gminach – dodaje Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP, organizatora wydarzenia.