Ministerstwo Finansów przygotowuje nowy system wyrównawczy. Sebastian Skuza, sekretarz stanu w MF nie popiera zwiększenia udziału samorządów w podatku dochodowym. Mogłoby to spowodować jeszcze większe dysproporcje pomiędzy jednostkami. Dodaje, że dzieleniem się z samorządami podatkami pośrednimi nie spotkał się w krajach Unii. A właśnie udziału w ryczałcie, który zrównoważyłby straty z podatku PIT, oczekuje prezydent Lublina. Krzysztof Żuk podkreśla, że wiele samorządów walczy teraz o przetrwanie. Presja rosnących wydatków publicznych zahamowała tworzenie wielkich planów inwestycyjnych. A źródłem ich finansowania mógłby być VAT.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że w tym roku będzie finansowe wsparcie dla samorządów. Pieniądze powinny pojawić się wcześniej – do końca tego kwartału mają zostać przygotowane szczegóły dotyczące kwot oraz sposobu ich rozdzielania.
Prezydent Lublina zaznaczył, że jeśli chodzi o zmiany podatkowe, należy poszukiwać rozwiązań osadzonych w dotychczasowej praktyce – Rewolucja wywołuje kłopoty, na pewno dla części samorządów – mówił Krzysztof Żuk.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejskie Forum Samorządowe14-15 października 2024, Poznań

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie