Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu
Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu
“Na Samorządowym Kongresie Finansowym chcemy rozmawiać o rzeczach najważniejszych, a oprócz wartości najważniejsze są finanse. Dla samorządowców bardzo ważne są środki własne, wypracowane w miastach i gminach”
“Od początku uważaliśmy, że szczepienia powinny być obowiązkowe i do tego zachęcaliśmy rząd. Gdybyśmy mieli kolejny lockdown byłoby to bardzo niebezpieczne. Sugerowałem rządowi, żeby dogadał się z episkopatem, sam dogadałem się z siedmioma na ośmioma proboszczami, żeby zachęcali wiernych do szczepień. Szkoda, że rząd z nami się nie dogadał na temat akcji szczepień “
“Polska jest za dużym krajem, żeby zarządzać nim centralnie”
“Ograniczając subwencję oświatową zaczyna się zniechęcać samorządy do zarządzania oświatą. Wiele gmin wiejskich chętnie oddałoby szkoły, gdyż są przyciśnięte do ściany. W takiej sytuacji dyrektor szkoły będzie funkcjonariuszem partyjnym, bez względu na to, kto będzie rządził. To przykład budowy centralistycznego państwa”Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania
“Mamy wzrost zamożności miast, gmin i miasteczek i wielkie emocje związane ze zmianami, które są wprowadzane oraz wyzwania, jak wielkie migracje ludności, zmiany ekologiczne. Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję (…) by jak najlepiej wykorzystać środki finansowe, by zmienić nasz kraj na lepsze”
“Korekty w „janosikowym” są konieczne. W Poznaniu mieszka naprawdę 100 tys. osób więcej niż jest zameldowanych, ale nie płacą PIT. Większa liczba faktycznych mieszkańców powoduje natomiast koszty świadczonych przez miasto usług publicznych, jak transport, oświata czy ochrona zdrowia”
“Naszym kryterium dla inwestycji było to, żeby były impulsem dla inwestycji sektora prywatnego. Wydajemy na nie 50 mln zl, 50 mln zl idzie ze środków unijnych i liczymy, że przyciągnie to inwestycje sektora prywatnego na 300 mln zł”
“Pandemia skonsolidowała samorządy, wymienialiśmy się doświadczeniami, konsultowaliśmy szereg aspektów, związanych z zarządzaniem szkołami, z akcją szczepień. Chcemy szukać synergii i uczyć się najlepszych rozwiązań wprowadzonych przez innych”
“Wojna plemienna na poziomie krajowym jest największym problemem naszego kraju. Inicjatywa Local Trends, w ramach której odbywa się Samorządowy Kongres Finansowy jest po to, żeby tę sytuację przełamać”Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
“Na zadania w ramach kompetencje otrzymywanych od rządu powinniśmy otrzymywać środki finansowe na ich realizację. Często tak nie jest”
“W zeszłym roku nakłady inwestycyjne samorządów zmalały o ok. 4 proc., a o ok. 11 proc. spadła nadwyżka operacyjna. Pojawia się pytanie o zdolności samorządów by zapewnić wkład własny do planowanych inwestycji”
“W sytuacji finansowej samorządów istnieją duże dysproporcje. Niektóre mają dobry standing i znaczące nadwyżki, ale w wielu gminach wiejskich rosną koszty obsługi finansowania edukacji. Może zabraknąć im środków na finansowania na wkładu własnego do inwestycji”Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
“Widzimy w Polsce tendencje centralizacyjne (…) nigdy nie było idealnie, ale teraz dotacja przejmuje przewagę nad dochodem własnym samorządów. To jest zła tendencja (…) przeciwna do właściwego kierunku”
“Jest duża oferta środków finansowych, krajowych i unijnych na rynku, ale pytanie czy będzie uczciwa gra, jeśli chodzi o dyspozycję krajowymi środkami inwestycyjnymi. Mamy niedosyt transparentności”
“Kumulacja środków inwestycyjnych nastąpi w krótkim czasie, na wiosnę perspektywa budżetowa, nieco wcześniej Fundusz Odbudowy, równocześnie program inwestycji strategicznych BGK. Spowoduje to możliwości, ale też ogromny wzrost kosztów. Firmy będą dyktować warunki cenowe”
“Cześć oferty inwestycyjnej kierowanej przez rząd ma polityczny aspekt (…) Niekoniecznie są to najlepsze lokalizacje i najbardziej pożądane inwestycje (…) ale odpowiadają zapowiedziom wyborczym”
“Największym wyzwaniem będzie osiągnięcie dzięki inwestycjom innowacyjności gospodarki, wysoko zaawansowanej, innowacyjnej produkcji, która będzie konkurowała na światowych rynkach”Sebastian Skuza, Wiceminister Finansów
Sebastian Skuza, Wiceminister Finansów
“W ubiegłym roku jednostki samorządu osiągnęły nadwyżkę 5,7 mld zł (…) wykonały dochody zakładane jeszcze przed wybuchem pandemii”
“Rząd przedstawił w zeszłym roku propozycję zmian w dochodach samorządowych (…) Pierwsza jest kwestia stabilności dochodów z PIT i CIT. Chodzi o ujednolicenie sposobu przekazywania dochodu samorządom, by w momencie planowania budżetu na rok kolejny samorząd miała wiedzę o równych 12 ratach, które będą wpływały”
“Wprowadzono regułę dochodową, która ma zapewnić samorządom dochody z PIT i CIT nie niższe niż w roku poprzednim oraz subwencję rozwojową o charakterze proinwestycyjnym”
“Najważniejsze wyzwanie to uporządkować finanse publiczne po pandemii i zacząć inwestycje”
“Niektórzy samorządowcy uważają, że bez zmian finansowania oświaty nie ma sensu dokonywać reformy finansów samorządu”
“W Ministerstwie Finansów nie toczą się jakiekolwiek prace nad wprowadzeniem zmian w podatku od nieruchomości, a w szczególności nad wprowadzeniem podatku katastralnego”Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn, Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP
Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn, Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP
“Chcielibyśmy wiedzieć wcześniej jak finanse samorządów będą wyglądały. To zaleta propozycji rządowej. Mieliśmy jednak do czynienia ze zmianami reguł gry w trakcie roku budżetowego w związku ze zmianami w podatkach”
“Coraz więcej rok do roku dokładamy do funkcjonowania oświaty w porównaniu z tym, co dostajemy z budżetu państwa w ramach subwencji oświatowej”
“Chcemy, by nasze dochody własne gwarantowały nam świadczenie usług na odpowiednim poziomie i umożliwiały inwestycje”
“Szacujemy, że nasze ubytki w dochodach własnych związanych ze zmianami podatkowymi proponowanymi przez rząd mogą wynieść 20-25 proc.”Paweł Swianiewicz, Profesor, Uniwersytet Warszawski
Paweł Swianiewicz, Profesor, Uniwersytet Warszawski
“Nadwyżka budżetowa osiągnięta przez samorządy w zeszłym roku to nie jest dobry wskaźnik ich sytuacji finansowej. Znacznie gorzej wygląda nadwyżka operacyjna ich budżetów, wysokie były deficyty w miastach na prawach powiatów”
“System finansowania samorządów jest stosunkowo niezły, natomiast wymaga kilku korekt”
“Nie widzę sposobów, żeby za pomocą przepisów zapobiegać błędom inwestycyjnym samorządów. Będą błędy i samorządy będą ponosić za to odpowiedzialność. Większość decyzji inwestycyjnych jest podejmowana słusznie i efektywnie”
“System wyrównawczy, w tym “janosikowe”, powinien być jednolity, ale zrezygnować z niego nie możemy. Powinien uwzględniać potrzeby wydatkowe, bo tracą na nim gminy o mniejszej gęstości zaludnienia i duże miasta utrzymujące drogi krajowe i transport publiczny”Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin
Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin
“Jestem za pozostawieniem samorządom większej swobody jeśli chodzi o wysokość długu, dzięki któremu można realizować strategie inwestycyjne w granicach obowiązujących przepisów (…) Nadwyżka operacyjna w przypadku miast na prawach powiatów znacząco się obniżyła w zeszłym roku. Nie możemy rezygnować z inwestycji związanych z finansowaniem unijnym”
“Jeśli zadania finansowane z dotacji i subwencji nie są właściwie oszacowane (jak oświata, pomoc społeczna) samorządy muszą zużywać na to środki własne na inwestycje. Do oświaty dokładamy miedzy 25 a 30 proc. środków własnych”
“Samorządy są pod silną kontrolą społeczną jeśli chodzi o wysokość długu, ważne jest dla nas natomiast możliwość efektywnego zarządzania długiem i korzystania z funduszy europejskich”
“Podatki i opłaty lokalne nie są już głównym źródłem dochodów własnych gmin. Maksymalne stawki proponowane przez Ministerstwo Finansów są zbyt niskie”
“W 2022 roku będziemy kontynuować inwestycje z perspektywy unijnej, która się już skończyła, ale nie będzie nowych inwestycji, ze względu na ryzyka związane z ich uruchamianiem”
“Nowa strategia rozwoju Lublina do 2030 roku ma wpisywać się w oczekiwania mieszkańców, ale też w ramy finansowe, których jeszcze nie znamy. Mamy duże poczucie niepewności związane z Krajowym Planem Odbudowy, którego jeszcze nie znamy i Polskim Ładem”Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
“Kolejne 2-3 lata powinny przymieść wzrost inwestycji w całej Polsce w związku z napływem środków unijnych, a także uruchomionym funduszem Banku Gospodarstwa Krajowego”
“Pandemia stworzyła pewne szanse dla Polski, gdyż wiele firm europejskich i amerykańskich uznało, ze trend przekazywania łańcuchów dostaw do Azji nie jest najlepszy z punktu widzenia bezpieczeństwa. Pojawił się trend near-shoringu, czyli powrotu inwestycji. Polska może skorzystać z tego trendu”
“Widzimy pewne bariery w infrastrukturze transportowej, przygotowaniu gruntów inwestycyjnych oraz umiejętności budowania klastrów branżowych, obejmujących firmy, ale też infrastrukturę badawczą”Piotr Całbecki, Marszałek Wojwósztwa Kujawsko-Pomorskiego
Piotr Całbecki, Marszałek Wojwósztwa Kujawsko-Pomorskiego
“Fundusz Inwestycji Lokalnych mimo wielu protestów i edycji konkursu, głośnych deklaracji ze strony rządu, nie pomógł naprawić szkód, na które pozwalała ustawa wprowadzona w związku z pandemią. Nie otrzymaliśmy ani złotówki z tego funduszu. Nie widzę końca walki o transparentność”
“Nie znamy mechanizmów, zasad przyznawania dotacji, nie do końca zatwierdzona jest struktura przyznawania dotacji i środków zwrotnych z Krajowego Planu Odbudowy”Justyna Mazurkiewicz, Kierownik projektu LIFE Zespołu Klimatu w Departamencie Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego
Justyna Mazurkiewicz, Kierownik projektu LIFE Zespołu Klimatu w Departamencie Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego
“Województwo małopolskie jest pierwszym regionem w Polsce, który przyjął regionalny plan działań dla energii i klimatu. Zamierza na niego przeznaczyć 70 mln zl, z czego 60 proc. będzie finansowane z europejskiego projektu LIFE”
“Musimy uświadomić włodarzom gmin, że są środki na inwestycje w ochronę klimatu, ale też realne ścieżki osiągnięcia celów klimatycznych. Od tego są projekty zintegrowane, jak LIFE”
“Bardzo ważne jest, żeby w gminie lub powiecie była osoba, która będzie pełnić funkcję ekodoradcy. To ktoś, kto wskazuje wszystkie potrzeby mieszkańców i pomaga im w audycie energetycznym, w szukaniu źródeł dofinansowania i aplikacji o wnioski”Łukasz Porzuczek, Prezes Grupy GeoFusion zajmującej się poszukiwaniem i utylizacją broni chemicznej
Łukasz Porzuczek, Prezes Grupy GeoFusion zajmującej się poszukiwaniem i utylizacją broni chemicznej
“Bałtykowi zagraża zatopiona broń chemiczna, broń konwencjonalna oraz wraki (…) Jeśli inwestycje, takie jak farmy wiatrowe, będą prowadzone w sposób nieodpowiedzialny, może to doprowadzić, do tego, że zatopiona broń chemiczna znajdzie się na plażach”
“Oczyszczanie z broni chemicznej linii plaż od Świnoujścia po Kaliningrad na 5 km w głąb morza kosztowałoby ok. 4,5 mld zł i zajęło ok. 10-15 lat”Anna Fotyga, Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Anna Fotyga, Posłanka do Parlamentu Europejskiego
“Chciałabym uregulowania, które mogłoby wskazać i zobowiązać winnych zanieczyszczenia Bałtyku. Polska jest ofiarą, a nasz społeczeństwo jest z tego powodu najbardziej narażone”
Juliusz Tetzlaff, Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
Juliusz Tetzlaff, Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
“Wsparcie na budowę mieszkań komunalnych było zbyt niskie, wynosiło 20-30 proc., teraz zostało podniesione. Gminy budownictwem komunalnym były zainteresowane, ale nie stać ich było na montaż finansowy inwestycji. Gmina nie musi teraz angażować własnych pieniędzy na inwestycję. To efekty Pakietu Mieszkaniowego, który wszedł na wiosnę tego roku”
Tomasz Robaczyński, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Tomasz Robaczyński, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
“W pierwszej połowie roku samorządy złożyły wnioski na 1 mld zł na wsparcie mieszkaniowego budownictwa komunalnego”
Mirosław Barszcz, Assay Management
Mirosław Barszcz, Assay Management
“Programy wspierania popytu w budownictwie mieszkaniowym, takie jak „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla młodych”, czy też proponowane w Polskim Ładzie pomagają niektórym beneficjentom, ale wpływają na wzrost cen. Potrzebne są programy wspierające podaż”
“Programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego zaczynają naprawdę działać dopiero po 5-6 latach. Trzeba do tego cierpliwości i trzeba korygować”
“Deweloperzy coraz bardziej zainteresowani są budową mieszkań w mniejszych ośrodkach miejskich”
“Niedobór mieszkań, czyli luka mieszkaniowa wynosi w Polsce ok. jednego miliona mieszkań. Jeśli to pomnożyć przez cenę mieszkania, ok. 300 tys. zł, daje to 300 mld zł. Musimy wiedzieć, skąd na to wziąć pieniądze”Michał Sapota, Prezes HRE Investments
Michał Sapota, Prezes HRE Investments
“Na rynku jest bardzo wielu deweloperów, którzy chętnie wsparliby Państwo, żeby realizować programy mieszkaniowe. Instrumenty wsparcia powodują, że nawet przy ograniczeniu czynszów spina im się to finansowo. Trzeba bardziej zaangażować deweloperów w rozwiązywanie problemów mieszkaniowych”
Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm
Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm
“Nie da się zapewnić odpowiedniego funkcjonowania samorządów przy ubytkach ich dochodów bieżących (…) Bez ich zapewnienia nie będziemy w stanie planów inwestycyjnych zrealizować”
Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi
Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi
“Obniżki PIT i CIT powinny być rekompensowane samorządom. Oba podatki stanowią 23 proc. budżetu miasta. Kolejne zmiany mogą spowodować w przypadku Łodzi łączną stratę ok. 400 mln zł w dochodach miasta”
“Łódź, pomimo pandemii, ma olbrzymi napływ nowych inwestorów i inwestycji. W ostatnich miesiącach ogłosiliśmy 12 nowych inwestycji, a większość z nich jest w obszarze nowych technologii”
“Nie możemy zrezygnować z jakości życia mieszkańców. A to przede wszystkim rewitalizacja starego centrum miasta, wymiana indywidualnych źródeł emisji na odnawialne źródła energii”Marcin Krupa, Prezydent Katowic
Marcin Krupa, Prezydent Katowic
“Zasadniczą sprawą jest stabilność dochodów samorządów. Największym problemem nie są inwestycje, ale wydatki bieżące. A mieszkańców przyzwyczailiśmy już do szybkiego, dynamicznego rozwoju”
Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku
Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku
“Jak wejdzie tzw. Polski Ład, zabierze nam całą nadwyżkę operacyjną, więc nie będziemy mieli wolnych środków. W każdym mieście ten scenariusz się powtarza (…) To budzi obawę, że chce się unicestwić taki samorząd, jaki znaliśmy”
“Polski Ład to ok. 10-11 mld zł mniej dla samorządów”