Zarówno polska, jak i europejska energetyka muszą się zmienić. Jasnym jest, że zielona transformacja nie jest kwestią wyboru, ale koniecznością. To wyzwanie, któremu musimy podołać. Zarówno w związku z katastrofą klimatyczną, ale również po to by być zapewnić sobie niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Ważnym elementem tej zmiany musi być rozproszona energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii. To w połączeniu z magazynami energii oraz solidnym zabezpieczeniem w postaci niskoemisyjnych technologii takich jak elektrownie jądrowe oraz instalacje wykorzystujące biogaz i zielony wodór pozwoli nam zredukować swój negatywny wpływ na środowisko i jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Dlaczego energetyka rozproszona jest najlepszym rozwiązaniem?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że OZE nie są uniwersalne i nie każde źródło energii jest tak samo efektywne w danych, lokalnych uwarunkowaniach. W niektórych lokalizacjach efektywniej i prościej będzie postawić na biogazownie, w innych miejscach znacznie lepiej sprawdzą się wiatraki czy elektrownie wodne. Musimy tworzyć lokalny miks energetyczny zgodny z warunkami, które są najkorzystniejsze w danej lokalizacji. Oczywiście zintegrowanie z siecią większego udziału energii z rozproszonych źródeł odnawialnych wymaga inwestycji w infrastrukturę przesyłową. Nie możemy uniknąć tych inwestycji, dlatego warto rozważyć jak przeprowadzić je mądrze i sprawnie.

Warto podkreślić, że większość polskich elektrowni i linii przesyłowych jest już mocno przestarzała. Ich modernizacja jest niezbędna, ale kosztowna i długotrwała. Dlatego stopniowo modernizując starą sieć, należy jednocześnie rozwijać energetykę rozproszoną, która jest prostsza we wdrożeniu, mniej wymagająca inwestycyjnie i czasowo. Rozwijając źródła OZE lokalnie, łatwiej będzie wykonywać kolejne kroki przekładające się na transformację całej polskiej energetyki, przy jednoczesnym zapewnieniu jej bezpieczeństwa.

Pamiętajmy o tym, że zysk ekologiczny, a więc także i ekonomiczny, możemy generować nie tylko przez przejście w kierunku OZE, ale również w poprawie efektywności energetycznej. Termomodernizacje i tworzenie energooszczędnej infrastruktury powinno towarzyszyć transformacji energetycznej. Zagrożenie związane ze zmianami klimatu nie wynika tylko z użycia paliw kopalnych, ale przede wszystkim z niezrównoważonego wykorzystywania zasobów. Oprócz rewolucji energetycznej musi również zajść rewolucja w myśleniu o środowisku na każdym etapie gospodarki.

BOŚ Bank S.A.  jest partnerem II Samorządowego Kongresu Finansowego. Robert Kasprzak, Wiceprezes Zarządu w Banku Ochrony Środowiska S.A. weźmie udział w debacie “Finansowanie rozwoju miast i regionów ze wsparciem instytucji rozwojowych”

#DołączDoDebaty i >> zarejestruj się

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejskie Forum Samorządowe14-15 października 2024, Poznań

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie