Artur Osuchowski, Członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN S.A.
Transformacja energetyczna miast to nie tylko wyzwanie związane z ochroną środowiska i klimatu, ale również finansowe i administracyjne. Wymaga wypracowywania długoterminowych strategii, efektywnego zarządzania zasobami, wdrożenia nowoczesnych technologii i wymiany wiedzy.
W Grupie ORLEN dostrzegamy istotę wzmocnienia współpracy z samorządami, oferując innowacyjne rozwiązania wspierające transformację energetyczną. Wykorzystując potencjał, jaki niesie szeroki zakres naszej działalności, chcemy aktywnie wspierać samorządy w tym procesie. Już teraz w ofercie Grupy Kapitałowej znajdują się usługi, które wspierają samorządy w realizacji celów neutralności klimatycznej. Do przykładów naszych działań należą m.in: budowa sieci ładowarek dla pojazdów elektrycznych, rozwój transportu opartego na wodorze czy modernizacja sieci dystrybucji energii elektrycznej, w tym oświetlenia ulicznego.
Jako lider transformacji energetycznej w regionie mamy unikalną możliwość dostarczenia zintegrowanej oferty produktów i usług dla jednostek samorządu terytorialnego, która odpowiada na ich potrzeby w zakresie transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Obejmuje ona takie obszary jak infrastruktura energetyczna, transport, gospodarka o obiegu zamkniętym i budynki.
Do 2035 roku planujemy zainwestować ok. 40 mld zł w modernizację sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, dostarczyć 1 TWh energii elektrycznej na rynek elektromobilności i 12 tys. ton wodoru jakości automotive rocznie z przeznaczeniem zwłaszcza na transport publiczny, w tym autobusy i pojazdy ciężarowe. W zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym będziemy wykorzystywać 100 tys. ton odpadów komunalnych rocznie do produkcji wodoru z biomasy i materiałów niemożliwych do recyklingu. Jednocześnie dekarbonizacja naszych systemów ciepłowniczych pozwoli na obniżenie emisji CO2 o 59 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, m.in poprzez wykorzystanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących.
Transformacja energetyczna to proces, który wymaga współpracy władz samorządowych, biznesu i obywateli. Tylko poprzez rozwój współpracy publiczno-prywatnej i aktywne włączenie mieszkańców w procesy kształtowania przestrzeni, w której żyją, osiągniemy sukces. Jako Grupa ORLEN jesteśmy gotowi wspierać samorządy w procesie transformacji energetycznej miast.
Serdecznie zapraszam do udziału w dyskusjach podczas tegorocznego Local Trends – to doskonała okazja, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które będą kształtować przyszłość naszych miast.