W dniach 3-4 kwietnia w Sopocie spotkanie się przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy oraz reprezentanci organizacji zrzeszających prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Kluczowe zagadnienia poruszone podczas wydarzenia to:
• Potrzeba reformy finansów w samorządzie terytorialnym
• Polityka rozwojowa JST w kontekście funduszy europejskich oraz alternatywnych źródeł finansowania inwestycji
• Transformacja energetyczna

Nie zabrakło także dyskusji na temat roli polskich samorządów w odbudowie Ukrainy. W dyskusji wziął udział Oleksandr Plodystyi, Konsul Ukrainy. Naszą wielką rolą jako samorządowców jest pokazać samorządom w Ukrainie, jak korzystać z funduszy publicznych – mówił podczas otwarcia wydarzenia Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopotu.

Dyskusje ponad podziałami
Local Trends już na stałe wpisało się w polską przestrzeń ważnych konferencji poświęconych samorządności terytorialnej – podkreślił Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Samorządowy Kongres Finansowy 2023 to bardzo ważna inicjatywa, pozwalająca na spotkanie się ludzi pracujących w różnych strukturach administracji publicznej oraz szeregu firm i instytucji współpracujących. To miejsce wymiany poglądów, sposobów rozwiazywania wspólnych problemów.
Uczestnicy zgodnie podkreślali, że potrzebna jest poprawa relacji na linii rząd-samorząd w imię poprawy jakości życia Polaków.

Innowacje i zrównoważony rozwój
Finansowanie zielonej i cyfrowej transformacji to wyzwanie, z którym przez najbliższe lata będą mierzyć się włodarze miast i wsi. Trudno wyobrazić sobie tę drogę bez współpracy samorządu z biznesem. Local Trends jest dziś bardzo ważnym miejscem spotkań i nawiązywania relacji między JST a firmami – dostarczycielami technologii i usług.

Trudno jednak wyobrazić sobie tę współpracę bez odpowiedniego finansowania. Podczas kongresu zaprezentowany Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To ten program spowodował, że właściwie można było wykonać dwukrotnie więcej inwestycji publicznych.– podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podczas wydarzenia zaprezentowany został także raport Indeks Samorządności 2023 opracowany przez ekspertów Forum Idei Fundacji Batorego. „To pierwsza próba kompleksowego uchwycenia zmian siły samorządu lokalnego oraz relacji rząd-samorząd na przestrzeni ostatnich lat (2014-2021). Indeks ilustruje alarmujący proces recentralizacji dotykający różne obszary polskiej samorządności. Kolejne edycje Indeksu Samorządności umożliwią systematyczną ocenę sfery życia o kluczowym znaczeniu dla jakości życia mieszkańców i mieszkanek Polski oraz dla kondycji polskiej demokracji.” (źródło: https://www.batory.org.pl/publikacja/indeks-samorzadnosci-1/)

Przed nami kolejne wydarzenie realizowane w ramach Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, które odbędzie się w dniach 16-17 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Zapraszamy w imieniu organizatorów: Grupy MTP i Centrum Myśli Strategicznych.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy13-14 maja 2024, Sopot

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie