Postęp cyfryzacji falą obejmuje nie tylko gospodarkę, codzienne życia obywateli, ale również sferę administracji publicznej, a w tym działalność jednostek samorządu terytorialnego. Wraz z upowszechnianiem się procesów cyfrowych rośnie jednak liczba potencjalnych i aktywnie wykorzystywanych celów dla cyberataków. W Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej liczba incydentów cyberbezpieczeństwa rośnie w zatrważającym tempie. W chaosie rosnących zagrożeń cyfrowych, to samorządy coraz częściej odbierane są na cel cyberprzestępców. Wg Raportu Rocznego z Działalności CERT pt. Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu z 2021 r. w minionym roku nastąpił 13-procentowy wzrost liczby ataków typu ransomware w kraju, a największa aktywność hakerów na tym polu dotyczyła podmiotów infrastruktury cyfrowej, osób fizycznych, ale także właśnie lokalnej administracji publicznej. Minione miesiące pokazują, że inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zbiegła się w czasie z dynamicznym wzrostem liczby ataków w kraju i regionie.
Czy polski samorząd jest gotowy na cyfrowe wyzwania związane z bezpieczeństwem? Na jakim etapie wdrożeń rozwiązań cybersecurity są polskie duże i małe JST? Co stoi na przeszkodzie ich wdrażania? Czego samorząd może nauczyć się w tym obszarze od biznesu i administracji centralnej?
Debata pozwoli na konfrontację spojrzenia na te kwestie przedstawicieli dostawców usług współpracujących z krajowymi samorządami, przedstawicieli rządu oraz ekspertów.
Zagadnienia do podjęcia w czasie sesji:
- Czy samorządy zdają sobie sprawę z rosnącej skali zagrożeń oraz faktu, że stanowią coraz częściej wybierany obiekt ataków?
- Jakie bariery stoją na drodze do zapewnienia cyberbezpieczeństwa w samorządach?
- Niedostateczne kompetencje pracowników?
- Niedostateczne środki finansowe?
- Brak odpowiednich standardów/regulacji/wskazówek ze strony administracji centralnej dot. wdrażania rozwiązań z zakresu cybersecurity
- Samorządy duże i samorządy małe – jak skalować cyberbezpieczeństwo i zapewnić je wśród najmniejszych JST?
- Cyberbezpieczeństwo biznesu i konsumenta a cyberbezpieczeństwo samorządu – czego możemy się wzajemnie nauczyć?
- Jeden “informatyk” to za mało. Jak radzić sobie z brakiem wyspecjalizowanych kadr w samorządach?
- Przykład idzie z góry. Jak administracja centralna może pomóc samorządom i czy zapewnia im niezbędne narzędzia w celu zwiększania bezpieczeństwa cyfrowego