Postęp cyfryzacji falą obejmuje nie tylko gospodarkę, codzienne życia obywateli, ale również sferę administracji publicznej, a w tym działalność jednostek samorządu terytorialnego. Wraz z upowszechnianiem się procesów cyfrowych rośnie jednak liczba potencjalnych i aktywnie wykorzystywanych celów dla cyberataków. W Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej liczba incydentów cyberbezpieczeństwa rośnie w zatrważającym tempie. W chaosie rosnących zagrożeń cyfrowych, to samorządy coraz częściej odbierane są na cel cyberprzestępców. Wg Raportu Rocznego z Działalności CERT pt. Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu z 2021 r. w minionym roku nastąpił 13-procentowy wzrost liczby ataków typu ransomware w kraju, a największa aktywność hakerów na tym polu dotyczyła podmiotów infrastruktury cyfrowej, osób fizycznych, ale także właśnie lokalnej administracji publicznej.  Minione miesiące pokazują, że inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zbiegła się w czasie z dynamicznym wzrostem liczby ataków w kraju i regionie.

Czy polski samorząd jest gotowy na cyfrowe wyzwania związane z bezpieczeństwem? Na jakim etapie wdrożeń rozwiązań cybersecurity są polskie duże i małe JST? Co stoi na przeszkodzie ich wdrażania? Czego samorząd może nauczyć się w tym obszarze od biznesu i administracji centralnej?

Debata pozwoli na konfrontację spojrzenia na te kwestie przedstawicieli dostawców usług współpracujących z krajowymi samorządami, przedstawicieli rządu oraz ekspertów.

Zagadnienia do podjęcia w czasie sesji:

 • Czy samorządy zdają sobie sprawę z rosnącej skali zagrożeń oraz faktu, że stanowią coraz częściej wybierany obiekt ataków?
 • Jakie bariery stoją na drodze do zapewnienia cyberbezpieczeństwa w samorządach?
  • Niedostateczne kompetencje pracowników?
  • Niedostateczne środki finansowe?
  • Brak odpowiednich standardów/regulacji/wskazówek ze strony administracji centralnej dot. wdrażania rozwiązań z zakresu cybersecurity
 • Samorządy duże i samorządy małe – jak skalować cyberbezpieczeństwo i zapewnić je wśród najmniejszych JST?
 • Cyberbezpieczeństwo biznesu i konsumenta a cyberbezpieczeństwo samorządu – czego możemy się wzajemnie nauczyć?
 • Jeden “informatyk” to za mało. Jak radzić sobie z brakiem wyspecjalizowanych kadr w samorządach?
 • Przykład idzie z góry. Jak administracja centralna może pomóc samorządom i czy zapewnia im niezbędne narzędzia w celu zwiększania bezpieczeństwa cyfrowego

 

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy13-14 maja 2024, Sopot

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie