Panel „Finanse samorządowe w perspektywie: inflacja, dług i polityka fiskalna” poświęcony będzie analizie kluczowych czynników makroekonomicznych wpływających na kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego. Budżety samorządów są silnie powiązane z sytuacją gospodarczą kraju, a ich stabilność zależy od szeregu kanałów oddziaływania – zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej.
Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in. skutki niskiego wzrostu gospodarczego, czy nawet recesji, skutki inflacji, która podnosi koszty realizacji zadań publicznych, takich jak utrzymanie infrastruktury, edukacja czy ochrona zdrowia, jednocześnie ograniczając realną wartość dochodów własnych samorządów. Dyskusja poruszy także problem zadłużenia – zarówno w kontekście zdolności samorządów do finansowania inwestycji w warunkach wysokich kosztów obsługi długu, jak i ograniczeń narzucanych przez politykę fiskalną państwa.
Celem panelu jest nie tylko pogłębiona analiza sytuacji ekonomicznej JST, ale także wypracowanie praktycznych rekomendacji dla przedstawicieli samorządów, którzy muszą skutecznie reagować na presję inflacyjną, okresy dekoniunktury gospodarczej i równoważyć potrzeby inwestycyjne z bieżącymi wydatkami w warunkach podwyższonych stóp procentowych w kontekście procedury nadmiernego deficytu. Przedmiotem dyskusji będzie też kwestia autonomii finansowej samorządów.