Kluczowe zagadnienia:
- Jakie było znaczenie finansowania wydatków rozwojowych z funduszy europejskich / polityki spójności UE dla dokonania zmian cywilizacyjnych w Polsce? Kluczowe, uzupełniające, marginalne?
- W jakim zakresie fundusze europejskiej wpisywały się w bieżące, najpilniejsze potrzeby inwestycyjne JST, a w jakim inspirowały inwestycje o długofalowych efektach, w dziedzinach nie będących bieżącym priorytetem JST?
- Czy fundusze europejskie wpłynęły na „kulturę inwestycyjną” w Polsce – standardy planowania, realizacji i rozliczania inwestycji i projektów rozwojowych?
- Jakich pozytywnych rezultatów, zauważalnych/przełomowych zmian można spodziewać się w związku z realizacją w Polsce inwestycji w ramach obecnego okresu programowania 2021-2027? W jakich dziedzinach tematycznych można się ich spodziewać?
- Jakie problemy/dysfunkcje zidentyfikować może w systemie programowania i wdrażania polityki spójności na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym? Jakie zmiany i korekty są niezbędne, aby pozostała on ważnym mechanizmem wpierania zmian cywilizacyjnych w Polsce i innych krajach UE?
- Jakie powinny być z polskiej perspektywy priorytety tematyczne polityki spójności / funduszy europejskich po roku 2027?