Kluczowe zagadnienia:
- Rola rządu vs. rola społeczeństwa obywatelskiego
Kompetencje i odpowiedzialność rządu oraz lokalnych i regionalnych władz samorządowych określają jasno ustawy kompetencyjne. Ostatnia powódź ukazała, że rola organizacji pozarządowych i ochotniczych w zarządzaniu sytuacją powodziową jest również bardzo ważna, bo potrafią działać szybko, sprawnie, lokalnie i profesjonalnie. Czy koordynacja działań tych podmiotów sprawdziła się, wymaga korekt, czy zasadniczych zmian? Obecne organizacje pozarządowe okazały się, bowiem ważnym elementem działania w warunkach kryzysowych, wykraczając poza utarte “pospolite ruszenie”, które pamiętamy z powodzi roku 1997.
- Systemy wczesnego ostrzegania i przygotowanie do katastrof
Europejski system ostrzegania przed powodzią funkcjonujący od 2012 roku (European Flood Awarness System) i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dysponują odpowiednimi narzędziami szacowania ryzyka powodzi na poziomie lokalnym i regionalnym. Czy wykorzystanie tych narzędzi i komunikacja zagrożeń były odpowiednie i pomogły w zarządzaniu powodziami? Jakie kroki powinny mogą być podejmowane przed zagrożeniem, aby minimalizować straty?
- Koordynacja i efektywność działań ratowniczych
Jakie wyzwania występują w koordynacji działań służb ratowniczych, wojska, ochotników i agencji pomocowych w czasie kryzysu powodziowego? Jakie są najlepsze strategie na zapewnienie efektywnej współpracy?
- Wsparcie dla poszkodowanych i odbudowa
Organy państwa podejmowały szybkie doraźne działania wspierające poszkodowanych, głównie mieszkańców oraz zapewniając tymczasowe obiekty infrastruktury. Na jakim etapie odbudowy i wsparcia rola organizacji pozarządowych jest najistotniejszym i ważnym uzupełnieniem działań państwa? Jakie powinny być priorytety wsparcia osób poszkodowanych przez powódź? Jakie programy odbudowy infrastruktury, mieszkań i gospodarstw rolnych powinny być wdrożone po katastrofie?
- Edukacja i świadomość społeczna
Obecna świadomość ryzyka powodziowego jest z pewnością wysoka. Jakie działania powinny być podejmowane, aby z jednej strony ryzyko powodziowe było społecznie rozpoznane, a z drugiej społeczna akceptacja w zakresie zarządzania samym zjawiskiem powodzi było wysokie? a więc jak poprawić i utrzymać świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z powodziami oraz jak zwiększyć zaufanie do koniecznych działań podejmowanych w trakcie katastrof?