Unia Europejska, władze regionalne i instytucje europejskie niosą nadzwyczajną pomoc celem obronności, ale również z myślą o odbudowie Ukrainy. Zakończeniu wojny przed nami, ale już rozpoczęła się dyskusja o konkretnych wymiarach krótkoterminowych oraz długofalowych planów na odbudowę i integrację Ukrainy.
Głównym wyzwaniem rekonstrukcji powojennej są koszty. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała gigantyczne zniszczenia infrastruktury fizycznej i ekonomicznej. Jeszcze we wrześniu 2022 r. Bank Światowy szacował, że odbudowa Ukrainy może pochłonąć 349 mld USD (World Bank, 2022), zaś strona ukraińska mówiła o nawet 750 mld USD, co stanowi prawie 4-krotność ukraińskiego PKB za 2021 r. (200 mld USD). Dla porównania – Polska w latach 2004-2021 w ramach polityki spójności otrzymała z UE 137,2 mld EUR. Jednak kwestie finansowe nie są jedynym czynnikiem, który warunkuje powodzenie odbudowy. Istotne są także kwestie bezpieczeństwa i stabilności, zakres uczestnictwa aktorów krajowych, koordynacja i harmonizacja działań związanych z odbudową.
- Jakie kluczowe działania są i mogą być prowadzone teraz, w trakcie trwania wojny, a jakie cele należy postawić przed Europą, Polską oraz polskimi samorządami na przyszłość?
- Ukraina stoi przed wyzwaniem odbudowy infrastruktury krytycznej, budownictwa, dróg, zabytków czy integracji procesów społeczno-gospodarczych. Jak skoordynować realizację tych celów mogą miasta, think-tanki oraz wszelkie instytucje otoczenia społeczno-gospodarczego na linii relacji polsko-ukraińskich oraz europejskich?
- Jakie działania powinny być prowadzone działania celem wzmocnienia bezpieczeństwa społeczności ukraińskiej po wojnie?
- W jakich obszarach strategicznych powinny zostać podjęte reformy dla Ukrainy, aby stała się silnym demokratycznym Państwem?