14:00 – 14:20 Raport o stanie oświaty – podejmowanie trafnych decyzji
Oświata to najdroższe zadanie gmin i powiatów. To jednocześnie obszar, dla którego dostępnych jest wiele wiarygodnych danych pozwalających monitorować procesy. Jakie dane są dostępne? Jak je analizować i prezentować, by ułatwiały podejmowanie trafnych decyzji.
Gospodarz: Fundacja Miasto
14:20 – 14:40 Raport o stanie gminy – skuteczne narzędzie komunikacji z mieszkańcami
Raport o stanie gminy – ustawowy obowiązek. Co zawiera, jakie elementy są wymagane, a jakie mogą go wzbogacić, tak aby nie był wyłącznie suchym dokumentem sprawozdawczym. Jak można przygotować go w atrakcyjny sposób oraz jak wykorzystać nowoczesny interaktywny raport roczny o stanie gminy do komunikacji z mieszkańcami.
Gospodarz: Fundacja Miasto
14:40 – 15:00 Woda i zieleń – sprawa dla miasta
Ogrody deszczowe, ekoparkingi czy zielone paczkomaty – to przejawy zarządzania zielenią w mieście w trosce o ekologię. Czy to jedyne słuszne podejście? Wiemy, że to przyroda spontaniczna zdecydowanie lepiej radzi sobie z trudnymi warunkami i przeciwnościami pogodowymi niż nasadzenia w donicach i na dachach. To ją warto rozwijać, pielęgnować, a przede wszystkim nie niszczyć, jeśli faktycznie mamy na uwadze zmiany klimatu, konieczność oszczędzania wody i bezpieczeństwo mieszkańców.
Podczas spotkania rozwiejemy mity i podamy fakty na temat popularnych enklaw zieleni w mieście, m.in.: łąk kwietnych, mikrolasów, ogrodów deszczowych, zielonych przystanków, ptakomatów – które z nich mają sens i w jakich warunkach? Powiemy też, na co zwracać uwagę podczas planowania i realizacji działań ekologicznych w mieście – jak racjonalnie zarządzać zielono-błękitną infrastrukturą? Spotkanie będzie szansą na wymianę uwag, opinii i dyskusję z ekspertką.
Gospodarz: Fundacja im. Stefana Batorego