Debata koncentruje się na głownych obszarach wsparcia inwestycji samorządów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze. Ostatnio przyjęte przez NFOSiGW dokumenty strategiczne na lata 2025-2028 są dobrą okazją, aby podjąć dyskusję na temat roli wojewódzkich i narodowego funduszu, głównych planowanych obszarów i sposóbów działań. Jak wzmocnić i uzyskać synergię między funduszami, a nie konkurować o klientów? Czy nowe strategie oznaczają istotne zmiany, czy też raczej są kontynuacją dotychczasowych kierunków i sposobów działania?
Kolejnym istotnym aspektem dyskusji będzie rola NFOŚiGW w obszarze ochrony wód i gospodarki wodnej w Polsce. Choć dotychczas dominowały inwestycje i programy związane z transformacją energetyczną oraz adaptacją do zmian klimatu i pewnie tak zostanie, to pojawia się pytanie: Czy ochrona wód i gospodarka wodna nie będzie obszarem, któremu fundusz poświęci więcej uwagi i zasobów? Na ile samorządy w dużych miastach i gminach wiejskich będą mogły korzystać ze wsparcia funduszy środowiskowych w tym obszarze mając również na uwadze zmiany regulacyjne na poziomie europejskim?
Ostatnim ważnym punktem dyskusji będzie sposób, w jaki samorządy będą uwzględnione w procesie monitoringu i ewaluacji programów funduszu. Czy możliwe jest wprowadzenie lokalnych wskaźników efektów, na przykład w programach czyste powietrze, które pozwolą na bardziej precyzyjną ocenę wpływu inwestycji na jakość życia mieszkańców, nie tylko na wskaźniki oparte o poniesione nakłady?
Debata ma na celu nie tylko skonfrontowanie opinii i stanowisk samorządowców z obecnym stanem i perspektywami działania funduszy środowiskowych przy wspieraniu inwestycji oraz szukanie odpowiedzi na pytanie czy obszary i sposoby działania NFOŚiGW odpowiadają na wyzwania rozwojowe samorządów w dużych miastach i regionach? Czy wsparcie inwestycyjne samorządów przewidziane w przyjętych strategiach NFOSiGW odpowiada na zmieniające się potrzeby i wyzwania środowiskowe oraz klimatyczne?