Starzenie się społeczeństwa to nie tylko problem demograficzny. To zmiana cywilizacyjna, która wymaga nowego podejścia do polityki lokalnej i krajowej. Raport Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pokazuje, że dostępność usług społecznych dla seniorów na wsi nie jest wystarczająca. Nie chodzi tylko o transport czy opiekę zdrowotną – ale o całe środowisko wsparcia, które powinno umożliwiać ludziom starszym godne, bezpieczne i aktywne życie. Tymczasem w wielu gminach polityka senioralna pozostaje rozproszona, reaguje doraźnie, a nie strategicznie.

W debacie podejmiemy jedne z najważniejszych, a jednocześnie często pomijanych tematów polityki lokalnej – faktycznej dostępności usług społecznych dla osób starszych na wsi. Skonfrontujemy lokalne doświadczenia z rządową perspektywą.
W debacie wezmą udział Ministra ds. Polityki Senioralnej oraz wójtowie i burmistrzowie gmin, którzy w praktyce mierzą się z wyzwaniami starzenia się lokalnej społeczności. To rozmowa o tym, co już działa, co wymaga zmiany, i jaką przyszłość tworzymy dla starości na wsi.

Jak gminy mogą skutecznie wspierać starzejące się społeczności lokalne? Czy mają do tego wystarczające narzędzia i zasoby? A może potrzebują nowego podejścia i realnego wsparcia ze strony państwa? Debata oparta na wnioskach z raportu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich „Dostępność usług społecznych dla osób mieszkających w gminach wiejskich

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy14-15 kwietnia 2025, Sopot

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie