Samorządowy Kongres Finansowy 2023
Forbes Polska
Od potrzeby reformy finansów w samorządzie terytorialnym, przez dyskusję na temat udziału samorządów w podatkach dochodowych i ryczałtowych, aż po ich rolę w transformacji energetycznej. W trakcie Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego nie zabrakło ważnych tez, sugestii i postulatów.
Business Insider Polska
Za nami pierwszy dzień Samorządowego Kongresu Finansowego 2023 w Sopocie
Forbes Polska
Local Trends. Podsumowanie pierwszego dnia Samorządowego Kongresu Finansowego
PAP Samorząd
SKF 2023: współpraca rząd-samorząd konieczna dla poprawy finansów JST
PAP Samorząd
Prezes BGK: Program Inwestycji Strategicznych powinien być kontynuowany; samorządy pytają: kiedy kolejny nabór?
Onet.pl
Budżety lokalne wobec multikryzysów i regulacji oraz scenariuszy zmian podatkowych
Business Insider
Miasta przyszłości – priorytety rozwoju na Local Trends-Samorządowym Kongresie Finansowym
Onet.pl
Rola samorządów w polityce klimatyczno-energetycznej na Local Trends 2023
Interia
W dniach 3-4 kwietnia w Sopocie spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki. W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego znalazło się trzydzieści sesji, warsztaty oraz prezentacje w ramach Sceny Dobrych Praktyk.
Prestiż Magazyn Trójmiejski
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Samorządowego Kongresu Finansowego to „Samorządy wobec multikryzysów i wyzwań rozwoju”. Prezydenci, wójtowie, burmistrzowie oraz skarbnicy spotkają się w kwietniu w Sopocie, aby wspólnie z przedstawicielami rządu RP, przedsiębiorcami oraz analitykami wypracować odpowiedzi na najważniejsze wyzwania.
Dziennik 365
Samorządowcy liczą na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Chcą, by strumień finansowy został uruchomiony jak najszybciej.
Dziennik 365
Samorządy czekają na unijne wsparcie, którego potrzebują, by móc się rozwijać
Dziennik Warto Wiedzieć
3-4 kwietnia br. w Sopocie spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki. W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego znalazło się aż trzydzieści sesji, warsztaty oraz prezentacje w ramach Sceny Dobrych Praktyk.
Dziennik Warto Wiedzieć
Budżety lokalne wobec multikryzysów, regulacji i scenariuszy zmian podatkowych, rozwój i inwestycje w otoczeniu prawno-ekonomicznym, polityka rozwojowa w kontekście funduszy europejskich oraz alternatywnych źródeł finansowania, nowe technologie w służbie optymalizacji kosztów działalności samorządów… O tym, co jeszcze nas czeka podczas Samorządowego Kongresu Finansowego, rozmawialiśmy z Maciejem H. Grabowskim z prezesem zarządu Fundacji Centrum Myśli Strategicznych, która współorganizuje wydarzenie razem z Grupą MTP.
Pomorskie EU
Dwa dni dyskusji o przyszłości naszych gmin i miast. III Samorządowy Kongres Finansowy
Głos 24
“Bieda dotyka samorządy i gospodarstwa domowe”. Samorządowcy na kongresie o sytuacji w Polsc
Portal Samorządu Woj. Pomorskiego
Wiemy, jak inwestować w naszych gminach. Samorządy nie chcą być klientami, ale partnerami
Interia
Finanse samorządów zdemolowane po Polskim Ładzie. Rząd zapowiada nowy “system wyrównawczy”
Europejskie Forum Samorządowe 2022 - media
Ranking prezydentów oraz miasta przyjazne dla biznesu. Poznaliśmy laureatów
Jak co roku magazyn “Forbes” wręczył nagrody przedstawicielom miejscowości najbardziej przyjaznych dla biznesu. Wśród metropolii – tradycyjnie już – zwycięska okazała się Warszawa. Na podium znalazły się także Wrocław i Kraków. Poznaliśmy także laureatów rankingu “Newsweeka” na najlepszych prezydentów miast. Kto zwyciężył?
Wyniki rankingu Newsweeka. Oto najlepsi prezydenci miast.
Miasto Świdnica: Prezydent Świdnicy ponownie na podium w rankingu najlepszych włodarzy miast
Podczas uroczystej gali Europejskiego Kongresu Samorządowego Local Trends w Poznaniu po raz trzynasty nagrodzono najlepszych włodarzy miast. W rankingu „N 15” Beata Moskal – Słaniewska drugi rok z rzędu zajęła 3 miejsce. Ranking ten realizowany jest przez redakcję tygodnika „Newsweek” – to plebiscyt, w którym głosy na siebie oddają sami prezydenci i prezydentki miast.
Czy znajdą remedium na skutki inflacji?
Czy znajdą remedium na skutki inflacji?
Samorządowcy spotkali się by szukać dróg wyjścia z arcytrudnej sytuacji spowodowanej kryzysami ostatnich lat.Energia niestety nie jest za darmo, jej szybujące ceny napędzają inflację, z którą zmagają się nie tylko samorządowcy. Temu zagadnieniu poświęcono niejeden panel podczas trwającego od początku tygodnia w Poznańskim Centrum Kongresowym forum Local Trends.
Ostre spięcie między rządem a samorządami. "Władza miała ukryty cel"
— Jak można wytłumaczyć brak reakcji rządu na oferty sprzedaży prądu składane przez firmy państwowe samorządom, które też są częścią państwa, z marżami na poziomie 80 proc.?! W których to ofertach koszty wyprodukowania energii wynosiły 9 proc.! — pytał na konferencji Local Trends senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Związku Miast Polskich. — Dopiero wymuszonymi z trudem rozmowami udało się te ceny obniżyć do 785 zł. Inaczej 1 MWh kosztowałaby 3 tys. zł. Gdzie tu wiarygodność? — denerwował się były wieloletni prezydent Gliwic.
Samorządowcy: Zahamowanie wydatkowania środków z UE to byłby dramat
Zahamowanie wydatkowania środków europejskich to byłby dramat; przez małe interesiki partyjne pozbawia się Polaków olbrzymich środków na rozwój – mówili w poniedziałek w Poznaniu samorządowcy pytani o informacje dotyczące wstrzymania pieniędzy dla Polski z unijnej polityki spójności.
Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends
O największych wyzwaniach dla polskich miast i gmin dyskutują od poniedziałku w Poznaniu samorządowcy z całej Polski podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Wśród poruszanych tematów jest m.in. kryzys energetyczny oraz zielona transformacja miast i wsi.
Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego
Kryzys energetyczny i zielona transformacja wśród tematów Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego
„Bardzo nam zależy na tym, aby współczesne wyzwania wynikające z procesów globalizacyjnych, z potwornej inflacji, która trawi wiele krajów świata, także naszą część Europy, wzrastające ceny energii, skutki wojny prowadzonej przez Rosję na terenie Ukrainy – żeby ta problematyka była też przedmiotem merytorycznej dyskusji zainteresowanych stron – samorządów z rządem, samorządów z biznesem, i również z nauką” – podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Poznań: M. Gabriel: Przemiany w miastach muszą mieć charakter systemowy
Przemiany w miastach muszą mieć charakter systemowy; wymagają zmian w zarządzaniu, ramach instytucjonalnych i politycznych, instrumentach finansowych i innowacjach społecznych – napisała do uczestników Local Trends unijna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.
Samorządowcy: zahamowanie wydatkowania środków z UE to byłby dramat
Zahamowanie wydatkowania środków europejskich to byłby dramat; przez małe interesiki partyjne pozbawia się Polaków olbrzymich środków na rozwój – mówili w poniedziałek w Poznaniu samorządowcy pytani o informacje dotyczące wstrzymania pieniędzy dla Polski z unijnej polityki spójności.
Polskie samorządy otwarte na innowacje. Trwa nabór do programu GovTech inno_LAB
GovTech inno_LAB to program realizowany przez PARP, który ma na celu podniesienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wdrażania innowacji i współpracy z innowatorami. Obecnie aktywny udział w programie bierze ok. 80 JST, wśród których są zarówno największe polskie miasta, samorządy powiatowe, jak i małe gminy wiejskie. Pilotaż finansowany jest z Funduszy Europejskich Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Samorządy mogą zgłaszać się do programu do 30 listopada 2022 r.
Local Trends 2022: Czy można żyć i zarabiać bez empatii?
Sytuacja gospodarcza samorządów lokalnych, wizja ich rozwoju, współpraca z rządem i NGOs – to tematy drugiej edycji Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends 2022, które odbędzie się 17- 18 października br. w Poznaniu. Podczas panelu zorganizowanego przez Forbes Polska, eksperci omówią znaczenie empatii i inkluzywności dla zapewnienia rozwoju społeczeństwa.
Ranking najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce Cashless Cities. Ogłoszenie wyników już w najbliższy poniedziałek
Ranking najbardziej bezgotówkowych miast w Polsce Cashless Cities. Ogłoszenie wyników już w najbliższy poniedziałek
Cashless Cities to nowy ranking opracowany przez redakcję serwisu cashless.pl. Jego celem jest promowanie tych miast, które w najlepszy sposób odpowiadają na potrzeby mieszkańców w zakresie płatności elektronicznych. W obecnej edycji rankingu skoncentrowaliśmy się na dużych aglomeracjach, które ze względu na swój potencjał mają największe możliwości w dostosowywaniu się do zmieniających się trendów rynkowych.
Nadzwyczajne wyzwania samorządów
Jak mądrze zarządzać miastem i gminą w warunkach kryzysu? – tegoroczne Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe zmierzy się z nadzwyczajnymi wyzwaniami, które stoją przed lokalnymi społecznościami.
Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki
Kryzys energetyczny, zielona transformacja miast i wsi, nowa perspektywa finansowa – to tylko niektóre tematy poruszane podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. W połowie października Poznań stanie się miejscem najważniejszych debat o samorządach, których efektem będą wydane w formie raportu rekomendacje.
Przed nami Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu
Dyskusje, networking, wymiana doświadczeń. Local Trends — Europejskie Forum Samorządowe to najważniejsze wydarzenie dla polskich samorządowców i okazja do dyskusji ponad podziałami. W dniach 17-18 października 2022 roku w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkają się przedstawiciele administracji, biznesu oraz środowisk naukowych podczas drugiej edycji wydarzenia.
Miasto przyszłości to miasto zielone
W trakcie II Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego, które odbędą się 17-18 października w Poznaniu, porozmawiamy o tym, jak sprostać potrzebom społecznym i gospodarczym w zakresie Zielonego Ładu.
Jak budować mosty między samorządem a biznesem
Samorząd, rząd i sektor prywatny, czy te trzy podmioty mogą działać wspólnie? Odpowiedź przyniesie już wkrótce Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe w Poznaniu.
Samorządowy Kongres Finansowy 2022
Samorządowcy szukają szans na nowe moce
Samorządowcy szukają szans na nowe moce
Nowe wyzwania na nowe czasy, nieznane wcześniej problemy i przełomowe szanse – o tym dyskutowali najbardziej doświadczeni polscy samorządowcy podczas Local Trends – II Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie. Razem z ekonomistami, bankowcami i naukowcami uzgadniali, które decyzje, narzędzia i rozwiązania najlepiej pozwolą rozwinąć polskie „małe” ojczyzny.
Główny ekonomista MF: trzeba skupić się na walce z inflacją, wzrost gospodarczy będzie niższy
Główny ekonomista MF: trzeba skupić się na walce z inflacją, wzrost gospodarczy będzie niższy
Największym wyzwaniem jest wysoka inflacja i trzeba skoncentrować się na jej obniżeniu. Wzrost gospodarczy w tym roku będzie o około 1 pkt proc. niższy niż planowano przed napaścią Rosji na Ukrainę i może wynieść 3-4 proc. Polskie finanse potrzebują większej wstrzemięźliwości fiskalnej. Popytu na polskie obligacje skarbowe nie zabraknie – ocenia Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.
Pomorze stawia na energetykę wiatrową
Pomorze stawia na energetykę wiatrową
Skutki pandemii, Polskiego Ładu i wojny w Ukrainie to dla samorządowców niekończące się pasmo wyzwań. O lokalnej gospodarce finansowej, polityce inwestycyjnej oraz ekonomii wsi, miast i regionów będą dyskutować eksperci oraz politycy 11-12 kwietnia 2022 r. podczas Local Trends – II Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Samorządowcy spotkają się w kwietniu w Sopocie
Samorządowcy spotkają się w kwietniu w Sopocie
Samorządowy Kongres Finansowy to wydarzenie, w ramach którego odbędą się rozmowy na wysokim szczeblu dotyczące przyszłości finansowej samorządów. W dniach od 11 do 12 kwietnia w Sopocie do wspólnych rozmów usiądą przedstawiciele, rządu RP, samorządów, a także przedsiębiorców i środowisk naukowych. W obliczu wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą i kryzysu migracyjnego, program został uzupełniony o najaktualniejsze tematy, z którymi mierzą się dzisiaj samorządy.
Finanse samorządów na zakręcie
Finanse samorządów na zakręcie
Rośnie presja na samorządy. Zmiany związane z Polskim Ładem oraz nowe regulacje unijne oznaczają z jednej strony uszczuplenie budżetów miast i gmin, z drugiej zaś – potrzebę inwestowania. Dylematy związane z budżetami samorządów to główna tematyka Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Europejskie Forum Samorządowe 2021
Małe miasta i gminy walczą o przetrwanie
Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie zgromadził samorządowców, ekspertów oraz przedstawicieli rządu, którzy dyskutowali o kondycji lokalnych budżetów. To początek większego projektu.
Miasto i przemysł: jak budować dobre sąsiedztwo
Wyzwania związane z klimatem i ochroną środowiska można przekuć na korzyści dla lokalnej społeczności.
Wciągnijmy młodych do budowania Polski
Organizacja i wsparcie wszelkich inicjatyw obywatelskich oraz dotarcie do młodego pokolenia – to, według ludzi nauki, społeczników oraz polityczek i polityków opozycji, klucz do odwrócenia biegu spraw w Polsce.
Jak polskie miasta chcą uratować klimat
W dążeniu do neutralności klimatycznej bardzo wiele zależy od miast – działań samorządów, firm i mieszkańców. Może nawet więcej niż od decyzji na szczeblu rządowym. To główna myśl i zarazem podsumowanie jednej z kluczowych dyskusji Europejskiego Forum Samorządowego.
Oto najlepsi prezydenci miast
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, po raz 12. wręczamy nagrody w naszym rankingu najlepszych prezydentów miast N15. Dyplomy i statuetkę 15 najlepszych prezydentów polskich miast odbierze na odbywającym się w Poznaniu Europejskim Kongresie Samorządowym Local Trends.
Cyfryzacja usług publicznych: od petenta do e-klienta
Oczekiwania wielu Polaków – w tym głównie młodego pokolenia – w kwestii nabywania produktów i usług są proste: ma być szybko, wygodnie oraz bezpiecznie. Usługi publiczne nie mogą być wyjątkiem – i coraz częściej nim nie są.
Zielone światło dla elektromobilności
Jest szansa na przyspieszenie budowy punktów ładowania aut elektrycznych w Polsce.
To kluczowe dla rozwoju elektromobilności m.in. w miastach.Walka o klimat rozegra się w miastach
Jest szansa na przyspieszenie budowy punktów ładowania aut elektrycznych w Polsce. To kluczowe dla rozwoju elektromobilności m.in. w miastach.
Nowoczesne usługi w polskich samorządach
Obraz w Polsce, jeśli idzie o wdrażanie nowoczesnych rozwiązań przez samorządy jest zróżnicowany.
Chrobak: Płatności bezgotówkowe zostaną z nami po pandemii
Pandemia trwale wpłynęła na rozwój płatności bezgotówkowych. Przyczynił się do tego rozwój płatności online oraz chęć zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem, związanego z przekazywaniem gotówki – mówi Łukasz Chrobak z Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Droga Volkswagena do neutralności klimatycznej
Volkswagen zamierza osiągnąć pełną neutralność klimatyczną do 2050 roku.
MTP otwierają się na mieszkańców Poznania
Międzynarodowe Targi Poznańskie otwierają swoje tereny dla mieszkańców Wielkopolski, wpisując się w ten sposób w ważny trend, dotyczący miast i przestrzeni miejskiej – mówi Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP. Towarzyszą temu znaczące inwestycje.
Polskie samorządy w obliczu zmian
W jaki sposób na miasta, gminy i regiony wpłynęła pandemia a co przyniesie Polski Ład? Na te pytania odpowiada Maciej Grabowski, prezes Centrum Myśli Strategicznych, współorganizatora Europejskiego Forum Samorządowego. Opisuje on również, jak duże znaczenie będzie miała dla lokalnych władz i społeczności zielona transformacja oraz planowane regulacje, które jej dotyczą
Prezes UZP: zamawiający i wykonawcy zdali egzamin podczas pandemii
Wartość rynku zamówień publicznych praktycznie się nie zmieniła – podkreśla Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych i przypomina, że od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowe Prawo zamówień publicznych. Elektronizacja zamówień wpisała się w oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa, związane z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Prezes UZP ma nadzieję, że rozwiązania sprzyjające elastyczności wpłyną na konkurencyjność rynku
Prof. Witold Orłowski: NBP przyczynił się do problemów z inflacją
Bank centralny musi znaleźć sposób przekonania nas wszystkich, że wie, iż jego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do wyższej inflacji i jest gotów zastosować wszelkie narzędzia, które są do tego potrzebne, nawet bolesne. Najgorsza rzecz jaka się może zdarzyć, to ukształtowanie się spirali inflacyjnej – ostrzega ekonomista, prof. Witold Orłowski.
Nowoczesne usługi publiczne: klucz leży poza technologiami
Jeśli nowoczesne usługi w waszym mieście czy gminie kojarzą się wam z technologiami, warto się zastanowić. Może powinny się wam zacząć kojarzyć… z wami samymi.
Zielone inwestycje miast: instytucje finansowe łączą sił
Preferencyjne finansowanie zielonej transformacji mogą otrzymać duże, średnie i małe miejscowości w Polsce.
Polskie regiony stawiają na wodór
Do niedawna brzmiało to jak science fiction, dziś prace nad szerokim wykorzystaniem wodoru jako źródła energii w Polsce nabierają tempa. Przyczyniają się do tego samorządy terytorialne.
“Podwyższone ceny energii utrzymają się w dłuższej perspektywie”. PFR mówi o 10 latach
Podwyższone ceny energii elektrycznej mogą utrzymać się przez kolejną dekadę – ocenił wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak. Takie założenie przyjął w swojej strategii zaangażowania w proces transformacji energetycznej Polski Fundusz Rozwoju, który ogłosił nowy program wsparcia dla inwestycji w OZW.
Elektromobilność w miastach. “Polska jest w europejskiej czołówce”
Jak wyjaśniała, to efekt decyzji podjętych kilka lat temu przez samorządy, które postanowiły zadbać o poprawę jakości powietrza, a tym samym o poprawę jakości życia swoich mieszkańców. Równocześnie na popularyzację trendu wpłynął postęp technologiczny sprawiający, że autobusy spalinowe wkrótce będą mogły zostać całkowicie zastąpione elektrykami, dzięki rosnącemu zasięgowi pojazdów.
Wiceminister finansów przyznaje, że przegląd podatków jest “zasadny”. Podał przykład “symbolicznej stawki”
Wiceminister finansów przyznaje, że przegląd podatków jest “zasadny”. Podał przykład “symbolicznej stawki”
Ministerstwo Finansów nie rozważa wprowadzenia podatku katastralnego – podkreślił w rozmowie z BI Polska wiceminister finansów Sebastian Skuza. Równocześnie przyznał, że przegląd podatków i ich efektywności w jego ocenie jest “jak najbardziej zasadny”. Wskazał przy tym na symboliczne wpływy
z tytułu podatku leśnego.Anna Kornecka: reforma urbanistyczna nie jest już naszym widzimisię
Prezes PFR ogłosił nowy program dla miast
Europejskie Forum Samorządowe, które rozpoczęło się 11 października w Poznaniu, otworzył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Ogłosił on nowy program skierowany do samorządów.
Jacek Jaśkowiak: najbardziej irytują mnie pseudoreformy
Samorządowy Kongres Finansowy 2021
Samorządowy Kongres Finansowy 2021
Samorządowy Kongres Finansowy 2021
Więcej
Koronawirus zaatakował finanse samorządów. Potrzebna jest terapia
Koronawirus zaatakował finanse samorządów. Potrzebna jest terapia
Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie zgromadził samorządowców, ekspertów oraz przedstawicieli rządu, którzy dyskutowali o kondycji lokalnych budżetów. To początek większego projektu.
Skuza o reformie finansów JST: chcemy zapewnić samorządom stabilne dochody
Skuza o reformie finansów JST: chcemy zapewnić samorządom stabilne dochody
Dochody samorządów z PIT i CIT w danym roku budżetowym nie będą mogły być niższe niż dochody wykonane z roku poprzedniego – to jeden z elementów reformy systemu finansów JST, którą przedstawił podczas I Samorządowego Kongresu Finansowego wiceminister finansów Sebastian Skuza.