Kontekst:
Szybki wzrost inflacji spowodowany m.in. kryzysem energetycznym i konfliktem zbrojnym w Ukrainie przynosi negatywne skutki dla gospodarki kraju oraz stabilności finansowej samorządów. Obniżające się realne dochody samorządowych finansów wywołują dyskusję o perspektywy finansowania inwestycji. Niejasna sytuacja z dostępem do funduszy europejskich dodatkowo wzmacnia niepewność i może opóźnić podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
- Jak samorządy bronią lub mogą bronić się przed wysoką inflacją i jej wpływem na działania rozwojowe?
- Czy samorządy mogą i będą podejmować w takich warunkach realizację kluczowych i kapitałochłonnych inwestycji infrastrukturalnych m.in. dróg, oczyszczalni, sieci wodno-kanalizacyjnych?
- Czy sytuacja związana z cenami energii skłoni samorządy do inwestycji w OZE i efektywność energetyczną? Jakie instrumenty finansowania są obecnie i mogą być w przyszłości dla samorządów najkorzystniejsze, aby takie inwestycje podejmować?
- Czy da się zminimalizować ryzyko w planowaniu inwestycji przy niepewnych dochodach własnych i wysokiej inflacji?
- Z jakich źródeł finansowania alternatywnych do dotacji budżetowych, środków z funduszy spójności, czy wsparcia z NFOSiGW mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego? Czy mogą to być środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, Europejskiego Banku Inwestycyjny czy EBRD dedykowane do finansowania inwestycji samorządowych Czy samorządy powinny już przestawiać się na finansowanie inwestycji z środków zwrotnych?
- Jak samorząd może poradzić sobie z ograniczeniem zdolności finansowania zadań własnych oraz zleconych i jednocześnie podejmować inwestycje rozwojowe?