W wielu dużych miastach największym źródłem zanieczyszczenia powietrza są samochody. Wszystko wskazuje na to, ze już niedługo. Europejskie regulacje związane z normami dot. CO2 prowadzą do zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych w 2035 roku. Bez wątpienia motoryzacja przechodzi olbrzymią transformację. Auta są pozbawiane są swoich negatywnych cech, dzięki elektromobilności przestają emitować szkodliwe spliny. Dzięki zaawansowanym systemom asystującym i automatyzacji są coraz bezpieczniejsze. W niedalekiej przyszłości na drogi wyjadą samochody w pełni autonomiczne, które na nowo zdefiniują transport w mieście. Grupa Volkswagen takie auta testuje od dwóch lat na publicznych drogach kilku miast Europy. Przy okazji wrześniowych targów motoryzacyjnych w Monachium Volkswagen na pokład elektrycznych, autonomicznych samochodów zaprosił pasażerów. Dziennikarze, urzędnicy, politycy mieli możliwość doświadczyć całkowicie autonomicznej jazdy w miejskim ruchu, oczywiście wciąż prototypowym samochodem. Volkswagen planuje oferować autonomiczne przejazdy oraz transport towarów już w 2025 roku.
W oczekiwaniu na dzień kiedy autonomiczne, bezemisyjne pojazdy przeorganizują miejską przestrzeń, na drogi dynamicznie wjeżdżają auta elektryczne, które zdecydowanie wpływają na poprawę jakości powietrza w europejskich miastach. W czerwcu tego roku, po raz pierwszy w historii, w Europie sprzedano więcej aut elektrycznych niż samochodów z silnikiem diesla. Co 7 Europejczyk kupujący auto w czerwcu tego roku wybrał model w pełni elektryczny. Wielu producentów deklaruje, ze w ciągu najbliższych 10 lat zakończy sprzedaż aut spalinowych w Europie. Niestety Polska wciąż pozostaje w tyle tej transformacji. Jednym z kluczowych czynników jest słabo rozwinięta infrastruktura, zwłaszcza w miastach. Jest to bardzo istotny czynnik, gdyż 2/3 wszystkich nowych samochodów w Polsce rejestrowanych jest w 20 największy miastach. Jednocześnie tylko kilka samorządów wypełniło obowiązek wynikający z ustawy elektromobilności o rozwoju infrastruktury ładowania.
Dlaczego warto wspierać elektromobilność? Jakie korzyści przynosi mieszkańcom? Jak przyspieszyć rozwój infrastruktury ładowania w moim mieście? Jakie są oczekiwania rynku, inwestorów? Dlaczego warto się zaangażować? I jakie wyzwania i zagrożenia dla miasta niosą auta elektryczne? O tym będą rozmawiać paneliści.