W wielu dużych miastach największym źródłem zanieczyszczenia powietrza są samochody. Wszystko wskazuje na to, ze już niedługo. Europejskie regulacje związane z normami dot. CO2 prowadzą do zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych w 2035 roku. Bez wątpienia motoryzacja przechodzi olbrzymią transformację. Auta są pozbawiane są swoich negatywnych cech, dzięki elektromobilności przestają emitować szkodliwe spliny. Dzięki zaawansowanym systemom asystującym i automatyzacji są coraz bezpieczniejsze. W niedalekiej przyszłości na drogi wyjadą samochody w pełni autonomiczne, które na nowo zdefiniują transport w mieście. Grupa Volkswagen takie auta testuje od dwóch lat na publicznych drogach kilku miast Europy. Przy okazji wrześniowych targów motoryzacyjnych w Monachium Volkswagen na pokład elektrycznych, autonomicznych samochodów zaprosił pasażerów. Dziennikarze, urzędnicy, politycy mieli możliwość doświadczyć całkowicie autonomicznej jazdy w miejskim ruchu, oczywiście wciąż prototypowym samochodem. Volkswagen planuje oferować autonomiczne przejazdy oraz transport towarów już w 2025 roku.

 

W oczekiwaniu na dzień kiedy autonomiczne, bezemisyjne pojazdy przeorganizują miejską przestrzeń, na drogi dynamicznie wjeżdżają auta elektryczne, które zdecydowanie wpływają na poprawę jakości powietrza w europejskich miastach. W czerwcu tego roku, po raz pierwszy w historii, w Europie sprzedano więcej aut elektrycznych niż samochodów z silnikiem diesla. Co 7 Europejczyk kupujący auto w czerwcu tego roku wybrał model w pełni elektryczny. Wielu producentów deklaruje, ze w ciągu najbliższych 10 lat zakończy sprzedaż aut spalinowych w Europie. Niestety Polska wciąż pozostaje w tyle tej transformacji. Jednym z kluczowych czynników jest słabo rozwinięta infrastruktura, zwłaszcza w miastach. Jest to bardzo istotny czynnik, gdyż 2/3 wszystkich nowych samochodów w Polsce rejestrowanych jest w 20 największy miastach. Jednocześnie tylko kilka samorządów wypełniło obowiązek wynikający z ustawy elektromobilności o rozwoju infrastruktury ładowania.

 

Dlaczego warto wspierać elektromobilność? Jakie korzyści przynosi mieszkańcom? Jak przyspieszyć rozwój infrastruktury ładowania w moim mieście? Jakie są oczekiwania rynku, inwestorów? Dlaczego warto się zaangażować? I jakie wyzwania i zagrożenia dla miasta niosą auta elektryczne? O tym będą rozmawiać paneliści.

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy13-14 maja 2024, Sopot

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie