Zmienia się otoczenie, w którym funkcjonują wspólnoty samorządowe: postępuje prywatyzacja usług publicznych, dokonuje się transformacja energetyczna i cyfrowa, Polska staje się krajem imigracyjnym. Zmieniają się także oczekiwania obywateli wobec władz samorządowych – oddolne ruchy mieszkańców upominają się w wielu miejscach o większy udział w podejmowaniu decyzji.

W tych warunkach konieczna jest dyskusja o odnowie samorządności – o propozycjach zmian, które są potrzebne, aby potencjał wspólnot samorządowych został odpowiednio wykorzystany. Rola samorządów w Polsce powinna być wspierana. Obywatele, samorządowcy i władze centralne powinni razem pracować nad tworzeniem bardziej dynamicznego i zrównoważonego systemu samorządowego, który sprosta współczesnym wyzwaniom społecznym i gospodarczym.

W kontekście globalnych zmian, takich jak prywatyzacja usług publicznych, zmiany klimatyczne, transformacja cyfrowa czy rosnąca różnorodność kulturowa w Polsce, samorządy muszą być elastyczne i otwarte na innowacje. Odpowiednie zarządzanie na poziomie lokalnym jest kluczowe dla dostarczania skutecznych rozwiązań w tych obszarach. Dlatego też debata na temat odnowy samorządności i zmian w relacjach między władzami centralnymi a samorządami jest dziś kluczowa.

Podczas sesji “Jak przywrócić samodzielność i sprawczość polskim samorządom”, której gospodarzem jest Fundacja im. Stefana Batorego, doświadczeni samorządowcy porozmawiają o 10 propozycjach zmian dotyczących relacji centrum–władze samorządowe.

Więcej informacji o programie Europejskiego Forum Samorządowego już wkrótce.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejskie Forum Samorządowe14-15 października 2024, Poznań

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie