Zmienia się otoczenie, w którym funkcjonują wspólnoty samorządowe: postępuje prywatyzacja usług publicznych, dokonuje się transformacja energetyczna i cyfrowa, Polska staje się krajem imigracyjnym. Zmieniają się także oczekiwania obywateli wobec władz samorządowych – oddolne ruchy mieszkańców upominają się w wielu miejscach o większy udział w podejmowaniu decyzji.
W tych warunkach konieczna jest dyskusja o odnowie samorządności – o propozycjach zmian, które są potrzebne, aby potencjał wspólnot samorządowych został odpowiednio wykorzystany. Rola samorządów w Polsce powinna być wspierana. Obywatele, samorządowcy i władze centralne powinni razem pracować nad tworzeniem bardziej dynamicznego i zrównoważonego systemu samorządowego, który sprosta współczesnym wyzwaniom społecznym i gospodarczym.
W kontekście globalnych zmian, takich jak prywatyzacja usług publicznych, zmiany klimatyczne, transformacja cyfrowa czy rosnąca różnorodność kulturowa w Polsce, samorządy muszą być elastyczne i otwarte na innowacje. Odpowiednie zarządzanie na poziomie lokalnym jest kluczowe dla dostarczania skutecznych rozwiązań w tych obszarach. Dlatego też debata na temat odnowy samorządności i zmian w relacjach między władzami centralnymi a samorządami jest dziś kluczowa.
Podczas sesji “Jak przywrócić samodzielność i sprawczość polskim samorządom”, której gospodarzem jest Fundacja im. Stefana Batorego, doświadczeni samorządowcy porozmawiają o 10 propozycjach zmian dotyczących relacji centrum–władze samorządowe.
Więcej informacji o programie Europejskiego Forum Samorządowego już wkrótce.