Podczas Samorządowego Kongresu Finansowego zostaną poruszone kwestie finansowej kondycji polskich samorządów i w konsekwencji ich możliwości w finansowaniu inwestycji. Jak z perspektywy samorządu wojewódzkiego ocenia Pan tę sytuację?
Mieczysław Struk: Źle, źle i to z tendencją do dalszego się jej pogarszania. Od kilku lat polski rząd prowadzi konsekwentną politykę centralizowania państwa i marginalizowania znaczenia samorządów na każdym ich poziomie – gminnym, powiatowym i wojewódzkim i w każdym aspekcie naszej aktywności: społecznym, gospodarczym czy kulturalnym. Nie mam wątpliwości, że podczas Kongresu samorządowcy pokażą, posługując się liczbami, jak „kurczą się” nasze możliwości inwestycyjne a z drugiej strony jak administracja rządowa przerzuca na poziom lokalny wdrażanie swoich nieudanych reform, np. edukacji czy „nowego ładu podatkowego”. Od czasów naszego członkostwa w Unii Europejskiej de facto wszystkie kluczowe inwestycje na poziomie województwa czy gminy i powiatu, były realizowane dzięki współfinansowaniu ich środkami pomocowymi. Dziś, w obliczu wychodzenia z kryzysu popandemicznego i w obliczu napaści Rosji na Ukrainę zamiast w sposób dynamiczny i efektywny korzystać z możliwości inwestycyjnych, jakie daje nam Unia Europejska dzięki swoim instrumentom, takim jak na przykład KPO, my nadal – przez decyzje na poziomie rządowym – nie mamy możliwości sięgania po te środki.
Dlatego właśnie Samorządowy Kongres Finansowy jest tak ważny, pomaga on tego typu tematy przedstawić na forum publicznym, co zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów stanowi ogromną wartość.

Podczas nadchodzącego wydarzenia zostaną poruszone tematy związane z transformacją cyfrową i ze zrównoważonym rozwojem. Gdzie w kontekście tych zagadnień znajduje się województwo pomorskie?
MS: Wszystkie te tematy ściśle wiążą się z naszym województwem i każdy zajmuje znaczącą rolę w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Siłą naszego regionu jest postępująca cyfryzacja, która wiąże się z obecnością wielu zagranicznych inwestorów oraz firm informatycznych.
Jeżeli chodzi o zieloną transformację i odnawialne źródła energii, na Pomorzu coraz większe znaczenie ma branża offshore. Polska straciła ostanie 7 lat w tej dziedzinie w imię populistycznej walki z energią wiatrową i równoległą promocją źródeł opartych o węgiel. Mimo to już teraz 90% wytwarzanej w województwie energii odnawialnej pochodzi z farm wiatrowych, a planujemy ciągłą rozbudowę w tym zakresie. Aby to zapewnić, w 2020 roku została powołana Pomorska Platforma Rozwoju Energetyki na Bałtyku, której celem jest zwiększenie udziału pomorskich i krajowych firm w budowie morskich farm wiatrowych. W jej skład wchodzi już 120 sygnatariuszy, wszyscy nastawieni na jak największą integrację w celu rozwoju sektora. Dzięki temu sama platforma poszerza swoje działanie i nastawia się również na rozwój talentów, tworząc chociażby Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej w Rumi, czy współorganizując targi pracy Edu Offshore Wind.
Te wszystkie działania pokazują nasz potencjał i przyciągają nowe inwestycje. W zeszłym roku Invest in Pomerania pomogło osadzić się na Pomorzu firmie Siemens Gamesa, która jest jednym ze światowych liderów, jeżeli chodzi energię odnawialną. Dzięki temu powstaje w naszym województwie centrum inżynieryjne na 150 osób. Kolejne 3-4 projekty inwestycyjne powinny się pojawić w ciągu następnych 6 miesięcy. Dodatkowo, w Gdańsku powstaje też fabryka wież wiatrowych dla morskiej energetyki wiatrowej, dzięki współpracy hiszpańskiej firmy GRI Renewable Industries z Baltic Towers i Agencją Rozwoju Przemysłu. Offshore jest ważnym kierunkiem rozwoju dla Pomorza i całego kraju, a od strony samorządu zrobimy wszystko, żeby wykorzystać tę szansę.

Wspomniał Pan o strategii rozwoju. Jakie są perspektywy dla województwa pomorskiego na najbliższy czas?
MS: Przede wszystkim ważna jest dla nas kontynuacja działań, które już podjęliśmy. Zależy nam na dalszym przyciąganiu do regionu i wspieraniu inwestorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, którzy są jednym z filarów rozwoju gospodarczego województwa. Inwestorzy zagraniczni to nie tylko nowe miejsca pracy, ale również wiedza, doświadczenie, technologia czy techniki zarządzania – to wszystko zwiększa potencjał konkurencyjny regionu.
Niedawno międzynarodowy magazyn fDi Intelligence, należący do Financial Times przyznał regionowi znaczące wyróżnienia. Pomorze jako europejski region średniej wielkości uzyskało 5. miejsce w kategorii „FDI Strategy” oraz 9. miejsce w kategorii „Business Friendliness”. Gdańsk natomiast znalazł się w pierwszej piątce najbardziej przyjaznych dla biznesu miast europejskich średniej wielkości. Te wyróżnienia jedynie potwierdzają, że obrana przez nas wiele lat temu strategia sprawdza się i należy ją kontynuować.

Jakie nowe działania o charakterze gospodarczym są planowane dla województwa pomorskiego?
MS: Przede wszystkim musimy się przygotować na wiele zmian, które zachodzą na świecie i w kraju. Nadchodzący Przemysł 4.0 skupiający się na sztucznej inteligencji czy wirtualnej rzeczywistości jest
o tyle ważną sprawą, że nie zawsze są dostępne rozwiązania związane ze zdobyczami trzeciej rewolucji przemysłowej. Dzięki inwestycjom mamy nadzieję to zmienić.
Niewątpliwie musimy też zadbać o innowacyjność Pomorza. Chociaż, w porównaniu do innych regionów w Polsce, wskaźnik z nią związany jest satysfakcjonujący, chcemy móc konkurować z krajami Europejskimi, które często w tym zakresie znacząco wyprzedzają Polskę.
Wreszcie powinniśmy się skupić na rynku pracy, zarówno na jego atrakcyjności i jakości, jak i na dostępności talentów. W tej chwili zauważamy coraz to większe zapotrzebowanie na specjalistów, co jest dla nas motywacją do działań związanych z promocją sektorów z wysokim zapotrzebowaniem, ale i ofertą edukacyjną dla młodzieży i osób dorosłych szukających możliwości przebranżowienia się.
Dzięki tym działaniom chcemy osiągnąć cel, jakim jest wysoko odporna na wszelkie zjawiska i szoki zewnętrzne gospodarka. Musimy sprawnie adaptować się do warunków rynkowych i do nowych technologii, cały czas pamiętając o celu rozwoju gospodarki zrównoważonej.
Dziękuję Panu za poświęcony czas.

Local Trends to projekt trwający od wielu lat, którego celem jest prowadzenie skutecznych i rzetelnych dyskusji, które przekraczają podziały polityczne. Stawia on na dialog między samorządami, administracją rządową, biznesem i środowiskiem akademickim. Jego celem jest umocnienie roli gmin, miast, powiatów i województw w debacie o rozwoju i społeczno-gospodarczym otoczeniu kraju.
W ramach projektu analizuje się kluczowe wyzwania i trendy, aby stworzyć postawę współpracy
i dialogu.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy13-14 maja 2024, Sopot

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie