Dla władz lokalnych najważniejszy jest dobry, uczciwy partner po stronie władz centralnych. Samorząd jest samorządem, jeśli jest wyposażony we własne środki finansowe, którymi może kreować dobra dla wspólnoty – podkreślał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Samorząd Wielkopolski był gospodarzem pierwszej sesji plenarnej „Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu”. Wystąpienie wprowadzające do sesji wygłosił Jerzy Buzek, Poseł Parlamentu Europejskiego, który podkreślił, że udział samorządów w wykorzystaniu funduszy europejskich jest niezwykle wysoko oceniany w Unii Europejskiej. Ponad 70 proc. zaufania do władz samorządowych w Polsce to niezwykle wysoki odsetek. Samorząd próbuje rozwiązywać najbardziej gorące, dramatyczne potrzeby mieszkańców, jak w przypadku przybycia uchodźców z Ukrainy. To, w jaki sposób rozwijamy kraj, w ogromny sposób zależy od władzy publicznej – dodał.

Podczas oficjalnego otwarcia Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania wręczył nagrodę „Srebrna Pieczęć”. W tym roku wyróżnienie to zostało przyznane firmie Volkswagen Poznań.

Jesteśmy dumni, że nasza obecność w Poznaniu, gospodarność i zaangażowanie, zostały docenione – powiedziała Stefanie Hegels, prezeska Volkswagen Poznań. – Mieszkańcy Wielkopolski słyną z tego, że są świetnie zorganizowani, pracowici i przedsiębiorczy. Dla nich ważna jest jakość, dbanie o wspólne dobro, a przy tym potrafią łączyć przywiązanie do tradycji z rozwojem i kreatywnością. Te cechy doskonale widać u naszych pracowników, którym szczególnie dziękuję za pracę, zaangażowanie i te wszystkie rozmowy, które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy. Dzisiejsza nagroda jest dowodem, że te wartości i idee, tak charakterystyczne dla Wielkopolski i Poznania nadal mają znaczenie i są doceniane.

Po części oficjalnej rozpoczęła się seria debat poświęconych m.in. elektromobilności. Polska jest szóstym rynkiem we wspólnocie jeśli chodzi o sprzedaż nowych samochodów, ale czwartym od końca jeśli chodzi o auta elektryczne. 81 proc. samochodów elektrycznych w Polsce rejestrowana jest przez firmy. Brak łatwości ładowania staje się problemem – podkreślał Tomasz Tonder, dyrektor do spraw elektromobilności Volkswagen Group Polska. Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania zaznaczył jednak, że miasta nie mają narzędzi w tym zakresie, a regulatorem powinno być państwo.

Ważnym tematem poruszanym podczas wielu debat były nowe technologie. Paneliści zgodnie podkreślali, że znajomość potrzeb mieszkańców to fundament gotowości miast na wyzwania transformacji cyfrowej. Tradycyjnie było tak, że dostarczamy technologię i oczekujemy, że ludzie będą tego używać. Potrzeba innego podejścia – tworzenia technologii razem z ludźmi  – mówiła Joanna Erdman, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. Szczegółowo omawiany był pozytywny przykład wdrażania smart city w Katalonii.

Nie zabrakło także kluczowego dla rozwoju samorządów zagadnienia – finansów. O roli banków w finansowaniu lokalnych społeczności rozmawiali uczestnicy debaty, której gospodarzem był SGB Bank S.A. Z kolei skarbnicy miast spotkali się podczas debaty „Jak uwspółcześnić system finansów samorządowych? Okrągły stół skarbników” Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Uczestnicy wydarzenia wiele uwagi poświecili także kwestii ochrony środowiska. Aby miasta mogły wejść na ścieżkę neutralności klimatycznej absolutnie konieczne jest zaangażowanie się wszystkich podmiotów, które funkcjonują w tych miastach, przede wszystkim biznesu – zaznaczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. Rozmówcy podkreślali rolę edukacji ekologicznej i angażowania dzieci i młodzieży. Przykład Local Trends, gdzie osobną ścieżkę mają młodzieżowe rady miasta, to jest coś fantastycznego, bo nasze dzisiejsze działania mają służyć przede wszystkim przyszłym pokoleniom –  mówił Ariel Wojciechowski, Ekspert ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

Przed nami drugi dzień Europejskiego Forum Samorządowego – kolejne debaty o tym jak samorządy, biznes i nauka mogą współpracować na rzecz zrównoważonego rozwoju, poprawy jakości usług publicznych i wzmocnienia głosu lokalnych społeczności.

Tegoroczna edycja  Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego realizowana jest pod hasłem „Po XXV latach reformy ustrojowej – o nową formę kooperacji lokalnej”.

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejskie Forum Samorządowe14-15 października 2024, Poznań

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie