Wybory samorządowe, które odbędą się 7 kwietnia mają być nowym otwarciem dla rozmów o przyszłości Polski lokalnej. Samodzielność i stabilność finansowa są niezbędne dla planowania inwestycji i transformacji, której oczekują mieszkańcy.
– W maju odbędzie się czwarta edycja Samorządowego Kongresu Finansowego. W tym roku, z uwagi na powyborczy termin – edycja wyjątkowa. Sopocki kongres będzie okazją do wspólnego wypracowania rekomendacji na czas nowej kadencji władz lokalnych. Budowanie planów i strategii trzeba rozpocząć od merytorycznej rozmowy o budżetach i finansach, dlatego już dziś zapraszamy do udziału przedstawicieli władz lokalnych, a także skarbników, urzędników i przedstawicieli spółek komunalnych. W maju oprócz planowanych rekomendacji przedstawimy również ekspertyzę “Mapa wyzwań dla samorządów wynikająca z regulacji, relacji rząd-samorząd oraz głównych trendów rozwoju w perspektywie najbliższych lat” – podkreśla Maciej H. Grabowski, dyrektor programowy Local Trends, prezes Centrum Myśli Strategicznych, współorganizatora wydarzenia.
Program Samorządowego Kongresu Finansowego obejmie najistotniejsze obszary dla rozwoju polskich miast, gmin i miasteczek. Ścieżki tematyczne Local Trends:
- Budżety lokalne wobec wyzwań i regulacji
- Rozwój i inwestycje w otoczeniu prawno-ekonomicznym
- Polityka rozwojowa JST w kontekście funduszy europejskich oraz alternatywnych źródeł finansowania inwestycji
- Finansowanie i zarządzanie infrastrukturą techniczną, gospodarka komunalna
- Transformacja cyfrowa, smart-city, cyberbezpieczeństwo
- Zielona transformacja, adaptacja miast do zmian klimatu
- Równowaga społeczna i wyzwania polskich wsi i miasteczek
Kongres realizowany jest pod hasłem „Samodzielne samorządy w nowej rzeczywistości”. Ważne miejsce w programie zajmą dyskusje na temat współpracy międzysektorowej na linii samorząd – rząd – biznes – nauka.