Jan Jerzy Haffner, lekarz wojsk napoleońskich, interesujący się leczniczymi właściwościami kąpieli morskich, tak opisał okoliczności powstania zakładu kąpielowego w Sopocie: „…wydawało mi się, że nader malownicza, urokliwa plaża w pobliżu Gdańska nadaje się szczególnie do założenia kąpieliska morskiego….

Wieś Sopot została wybrana ze względu na swoje wysoce romantyczne położenie. Zakład otworzyłem w roku 1823…”. I tak w dziejach spokojnej dotąd miejscowości rozpoczął się nowy rozdział – Sopot stawał się uzdrowiskiem.

Od tamtej pory pod gospodarskim okiem Jana Jerzego Haffnera, Sopot się rozwijał, powstawały nowoczesne obiekty kąpielowe, parki, infrastruktura drogowa. Wiara w zbawienny wpływ morskich kąpieli na zdrowie stawała się coraz powszechniejsza, więc kuracjuszy przybywało. Lata mijały, rybacka osada przekształciła się w uzdrowisko, a z czasem w znany w całej Europie renomowany kurort, który zyskał miano Riwiery Północy.

200 lat później miasto z dumą kontynuuje kurortowe tradycje. Piękne piaszczyste plaże, najdłuższe drewniane molo w Europie czy słynny Monciak wciąż przyciągają turystów i kuracjuszy. Dzisiejszy Sopot ma dużo do zaoferowania również poza sezonem turystycznym. O każdej porze roku jest wymarzonym miejscem spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. Uzdrowisko znajduje się też w czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce. Sopot to także lider rankingu miast z najczystszym powietrzem – a to najlepsza rekomendacja dla amatorów aktywnego i zdrowego stylu życia. Każdy, kto ceni kameralne wydarzenia kulturalne, nadmorskie spacery i chce poznać zdrowotną moc tutejszej solanki, powinien koniecznie odwiedzić Sopot.
Zapraszamy wszystkich do odkrywania uroków kurortu z 200-letnią tradycją.

 

 

www.visit.sopot.pl

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy13-14 maja 2024, Sopot

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie