Firma jest obecnie piątym producentem w kraju i odpowiada za niespełna 3 procent krajowego zapotrzebowania na prąd. Do końca przyszłego roku zakończy produkcję z węgla brunatnego przechodząc tylko na źródła odnawialne. Konsekwencją zmian jest zmniejszenie zatrudnienia – o 46 proc (2592 osoby) w latach 2017-22. Trzeba to jednak robić w porozumieniu ze związkami, oferując zwalnianym pracownikom pomoc w znalezieniu nowej pracy.

Efektem prowadzonych w Wielkopolsce działań jest wprowadzenie ustawy, która zrównoważony uprawnienia górników węgla brunatnego i węgla kamiennego.
Po drugie uruchomienie programu, który zakłada pieniądze na przebranżowienie czy dofinansowanie tworzenia nowych miejsc pracy. Tu wykorzystywane będą środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Maciej Stec z ZE PAK podkreśla, że tania i czysta energia możliwa jest już teraz. Trzeba tylko upraszczać prawo i procedury w Polsce, ułatwiać inwestorom inwestycje na szczeblu lokalnym, wtedy z chęcią sfinansują oni zielone projekty energetyczne w krótkim terminie.

 

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Europejskie Forum Samorządowe14-15 października 2024, Poznań

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

W ramach newslettera przesyłać będziemy informacje o inicjatywach Samorządowego Kongresu Finansowego. Możesz spodziewać się także zaproszeń do udziału w debatach, ale również materiałów eksperckich w postaci komentarzy, artykułów czy raportów i filmów video.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną (newsletter) i listowną na temat innych wydarzeń organizowanych przez Fundację Centrum Myśli Strategicznych. Zgoda jest obowiązkowa. Administratorem moich danych osobowych jest Fundacja Centrum Myśli Strategicznych z siedzibą ul. Stępińska 28, 00-739 Warszawa, e-mail: kontakt@fundacjacms.pl Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa oraz prawo do przeniesienia danych.*

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie