16.10 – 16.35 Pozyskiwanie środków na realizację projektów środowiskowych i klimatycznych w ramach programu LIFE na przykładzie Wielkopolski Wschodniej
w 2021 r., Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął Strategię Neutralności Klimatycznej WIELKOPOLSKA WSCHODNIA 2040. Następnie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, wspólnie z Agencją Rozwoju Regionalnego S. A. w Koninie zdecydował o ubieganiu się, z sukcesem, o środki unijne z CINEA – Europejskiej Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej ds. Infrastruktury Klimatycznej i Środowiska. Wniosek dotyczący tego strategicznego projektu zintegrowanego został oceniony jako jeden z najlepszych w dotychczasowej 30 -letniej historii europejskiego Programu LIFE. Dzięki temu, warte ok. 85 mln złotych przedsięwzięcie uzyskało ponad 51 mln zł unijnego wsparcia. Pozostałe kwoty to środki krajowe, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz własne.
Przypomnijmy, że Program LIFE, to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony działaniom na rzecz środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian
Pieczę nad tym Programem sprawuje wspomniana CINEA, która została powołana do realizacji niektórych programów w Unii Europejskiej, takich jak: Program LIFE, Horyzont Europa, Program CEF – Łącząc Europę.
CINEA odgrywa także kluczową rolę we wspieraniu Europejskiego Zielonego Ładu oraz wymiany wiedzy i synergie między swoimi różnymi programami. Ponadto, CINEA ustanawia również silne partnerstwa w ramach realizowanych projektów.
Natomiast głównym celem CINEA jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu.
Warto zaznaczyć, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajduje się Krajowy Punkt Kontaktowy Programu LIFE. NFOŚiGW także wspiera finansowo projekty LIFEowe.
Projekt LIFE After Coal PL – Wdrażanie Strategii Neutralności Klimatycznej WIELKOPOLSKA WSCHODNIA 2040 określa politykę Samorządu Województwa Wielkopolskiego ukierunkowaną na osiągnięcie na poziomie regionalnym unijnych celów klimatycznych, wynikających bezpośrednio z dokumentów UE, takich jak: Europejski Zielony Ład, Pakiet: Gotowi na 55, Czysta Planeta oraz Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu
Stawiamy na neutralne dla klimatu nośniki energetyczne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej.
Celem tego LIFE-owego Projektu jest osiągnięcie, do 2040 r., neutralności klimatycznej Wielkopolski Wschodniej oraz m. in. Miasta Kalisza i Ostrowa Wlkp. – w procesie sprawiedliwej transformacji, czyli uwzględniając potrzeby grup społecznych zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją.
W ramach Projektu nastąpi wzmocnienie organów administracji samorządowej m.in. poprzez powołanie doradców klimatycznych czy stworzenie baz danych i systemów IT do ocen energetycznych. Planowane jest także przygotowywanie projektów termomodernizacyjnych nieruchomości i raportowanie wyników. Samorządy zostaną także wyposażone w wiedzę dotyczącą skutecznego sięgania po dedykowane środki, miedzy innymi z wartego 400 milionów euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Projekt Life After Coal Pl ma służyć nie tylko Wschodniej Wielkopolsce, ale ze zdobytych doświadczeń, innowacji i rozwiązań z czasem skorzysta całe nasze województwo oraz inne regiony węglowe w Polsce i Europie.
Projekt jest realizowany w konsorcjum, w którym beneficjentem koordynującym jest Województwo Wielkopolskie, a współbeneficjentami są Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, Województwo Łódzkie oraz trzydzieści miast i gmin, trzy powiaty, siedem organizacji społecznych, gospodarczych i naukowych oraz dwóch partnerów zagranicznych z Niemiec i Bułgarii.