Problematyka najmu krótkoterminowego w samorządach dotyka sfer ekonomicznej, społecznej czy urbanistycznej. Bilans zysków i kosztów tej działalności jest zupełnie odmienny z punktu widzenia różnych interesariuszy tej działalności. Wzrost aktywności gospodarczej i turystycznej jest korzystny, jednak prowadzi również do problemów związanych m.in. z dostępnością mieszkań dla lokalnych społeczności, wzrostu cen mieszkań czy zmiany charakteru dzielnic oraz problemów natury społecznej. Wobec tego mieszkańcy oraz włodarze coraz częściej podnoszą dyskusję o potrzebie zrównoważonego rozwoju rynku najmu, dobrych praktykach przeciwdziałania negatywnym skutkom najmu oraz propozycjach rozwiązań i regulacji prawnych.
Porozumienie zaproponowane już przez samorządu na szczeblu unii europejskiej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu promowanie przede wszystkim odpowiedzialnej i przejrzystej działalności platform internetowych oferujących wynajem na terenie UE. Przewiduje przede wszystkim obowiązywanie wspólnych zasad rejestracji i identyfikacji gospodarzy i ich nieruchomości. W rezultacie pozyskane w ten sposób niezbędne dane umożliwią lepsze egzekwowanie prawa i legalizację zjawiska turystycznego najmu krótkoterminowego.
O roli i zaangażowaniu samorządów, rządu i biznesu w tej kwestii porozmawiamy podczas debaty poruszając poniższe zagadnienia.
- Jakie są główne korzyści i wyzwania związane z rozwojem najmu krótko i długoterminowego dla miast oraz ich mieszkańców?
- Jakie działania może podjąć rząd, samorząd oraz branż najmu krótko i długoterminowego, aby skutecznie zarządzać skutkami społeczno-gospodarczymi działalności?
- Jakie są oczekiwania mieszkańców wobec usankcjonowania rynku najmu krótko i długoterminowego oraz jego wpływu na jakość życia w miastach?
- Jakie inicjatywy podejmują inne samorządy, również kraje europejskie, w celu promowania zrównoważonego rozwoju rynku najmu i zarządzania jego wpływem na społeczność lokalną?
- Jakie są oczekiwania i obawy biznesu związane z rozwojem rynku najmu krótko i długoterminowego w miastach? Jakie są główne czynniki wpływające na rozwój rynku najmu krótko i długoterminowego w miastach?