Beata Stepaniuk-Kuśmierzak

Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Urząd Miejski w Lublinie
Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
Urząd Miejski w Lublinie

bio

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak od urodzenia związana z Lublinem. Absolwentka Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Aktualnie kończy studia Master of Business Administration na Politechnice Lubelskiej. Od 14 lat związana z lubelskim samorządem jako radna VI i VII kadencji Rady Miasta Lublin, w której pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Od stycznia 2019 roku jest Zastępczynią Prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji. Prowadzi w imieniu Prezydenta sprawy miasta w zakresie:
 kultury, w tym gminnych placówek upowszechniania kultury;
 sportu, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i komunalnych urządzeń sportowych;
 organizacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi;
 partycypacyjnego modelu zarządzania miastem Lublin.
Zaangażowana w działalność samorządową, prowadziła lekcje obywatelskie zapoznając dzieci i młodzież z pracą Radnych i Prezydenta. Uczestniczy w akacjach charytatywnych oraz wspiera przedsięwzięcia społeczne. Od 2021 działała na rzecz uzyskania przez Miasto Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Starania obejmujące współpracę z wieloma podmiotami i środowiskami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży zakończyły się sukcesem i zdobyciem tytułu ESM na 2023 rok. Przyczyniło się to do realizacji w Lublinie wielu inicjatyw wspierających rozwój pasji i talentów młodych mieszkanek i mieszkańców, a także dotyczących pomocy w obszarze zdrowia psychicznego i edukacji.
Jako Pełnomocnik Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży zainicjowała prace nad stworzeniem miejskiej polityki młodzieżowej. W ich wyniku powstał dokument, który wyznacza kierunki rozwoju Lublina, jako miejsca przyjaznego, otwartego i dającego szerokie spektrum możliwości rozwoju młodego człowieka. Fundamentem procesu opracowywania polityki młodzieżowej był jak najszerszy w nim udział samej młodzieży, szczególnie tej, której potrzeby nie zostały dotychczas zdefiniowane.
Kontynuacją prac zespołu ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży jest pierwsze w kraju samodzielne Biuro Polityki Młodzieżowej, które rozpoczęło działalność z początkiem 2024 roku. Jego zadaniem jest koordynacja i wsparcie, sieciowanie, wdrażanie oraz monitorowanie programów, projektów oraz organizacji i instytucji wspierających rozwój młodzieży w Lublinie.
Od kwietnia 2024 roku pełni nadzór merytoryczny nad zespołem zadaniowym powołanym do przygotowania aplikacji w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Zobacz debaty:

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
Urząd Miejski w Lublinie

Zobacz również

Wybierz wydarzenie
Samorządowy Kongres Finansowy14-15 kwietnia 2025, Sopot

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie